З початку епідемічного сезону (з 3 жовтня 2016р. по 15 січня 2017р.) в області зареєстровано близько 90 тисяч хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції. Вже перехворіло 8,6 % населення. Прогнозований епідемічний підйом  захворюваності на грип  розпочався в грудні.

На даний час інтенсивні показники захворюваності на грип та ГРВІ по області перевищують епідемічний поріг на 31,5%. Показники захворюваності в області  є найвищими в Україні, що пов’язано з більш пізнім початком епідемічного підйому. Разом з тим, ситуація поступово стабілізується. Спостерігається закономірна тенденція до зменшення захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції. Це пов’язано з новорічними святами та канікулами у навчально-виховних закладах, проте може не відображати реальну картину, оскільки велика кількість хворих залишаються вдома і не звертаються по медичну допомогу.

За останній тиждень на грип та ГРВІ у Волинській області захворіло понад 8 тис. осіб проти майже 10 тис. попереднього тижня, з них половина  діти віком до 17 років. Зменшилась і кількість хворих, котрі звернулися за медичною допомогою і потребували госпіталізації (з 365 в попередній тиждень до 253). З початку епідсезону госпіталізовано  біля 3 тисяч осіб.  

Епідемічні пороги  перевищено майже у всіх районах області (окрім Локачинского, Ківерцівського та Любешівського районів). Найвищі рівні захворюваності реєструються у В. Волинському, Горохівському районах та м. Нововолинськ.

В м. Луцьку епідемічний поріг перевищено на 11%, захворюваність має тенденцію до зниження.

З метою встановлення етіологічного чинника гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» починаючи з жовтня  2016 року  проводиться вірусологічний моніторинг захворюваності.

 Фахівці  національного Центру грипу  в цьому епідсезоні прогнозували циркуляцію вірусів грипу А H1N1 Каліфорнія, з яким ми «познайомилися» 2009 р., і два нові штами — H3N2 Hong Kong і Brisbane.  До двох останніх  вірусів у наших співгромадян немає належного імунітету.

Від початку епідемічного сезону методом полімеразно-ланцюгової реакції досліджено 38 зразків матеріалу від пацієнтів із підозрою на грип. На сьогодні у 20 зразках (100% від усіх позитивних знахідок) виявлено вірус грипу типу А Н3N2 (сезонний), що підтверджує циркуляцію даного вірусу на території області та відповідає прогнозам ВООЗ. Позитивні знахідки виявлено у захворілих із м. Луцька,  Луцького району (сс. Забороль, Маяки, Підгайці, Веселе, Чаруків, Липини, Рованці, Струмівка, смт Торчин), а також Горохівського, В.Волинського, Турійского районів.

Даний вірус характерний тим, що вражає переважно осіб  дитячого та похилого  віку, може викликати ускладнення  у вигляді первинних пневмоній та  викликати загострення хронічних  хвороб. Щоб не провокувати ускладнення власної хвороби та не наражати інших людей на небезпеку зараження, при появі перших симптомів хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома не займатись самолікуванням, а викликати лікаря додому для призначення правильного кваліфікованого лікування. Особливо це стосується дітей, що відвідують навчально-виховні заклади.

Кращий засіб профілактики грипу — це щеплення, вакцина від грипу обійдеться людині в рази дешевше, ніж лікування. А навіть, якщо щеплена людина захворіє, то хвороба пройде в легкій формі. Вакцини від грипу з’являться в аптеках вже в другій половині жовтня.

Щеплення дозволяє уникнути зараження або звести до мінімуму шкоду від інфікування вірусом.

З початку епідемічного сезону проти грипу на Волині вакциновано 1633 осіб (43,4% від запланованого обсягу), із них медичного ризику 1229 (64,3% від запланованих), епідемічного ризику – 398 (21,5% від запланованих) Прищеплено 343 медичних працівників – 25% від запланованого обсягу.

Про проведення  комплексу  протиепідемічних заходів   двічі заслухано на початку епідсезону  на оперативних нарадах  в облдержадміністрації, колегіях управління охорони здоров’я облдержадміністрації, на засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та  надзвичайних стуацій, направлені  рекомендації до зацікавлених служб.

Враховуючи  епідемічну ситуацію,  що склалася, з метою запобігання масового  поширення захворюваності на  грип та ГРВІ, ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» рекомендує продовжити виконання протиепідемічних заходів відповідно до Плану заходів  з питань захисту населення від захворюваності на грип та ГРВІ в епідсезоні 2016-2017 років, проведення щоденного моніторингу захворюваності на грип та ГРВІ у навчально-виховних закладах. На даний час у зв’язку з  високим рівнем захворюваності не розпочате навчання  ще у  школах  міст Нововолинська та Ковеля.

ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України»  проводить щотижневий  моніторинг захворюваності грипом та ГРВІ, продовжується вірусологічний моніторинг.

           До стабілізації епідситуації з грипу пропонуємо продовжувати   дезінфекційні  заходи  в  закладах  масового перебування людей  (концертні зали, вокзали, об’єкти торгівлі, тощо). На підприємствах усіх видів транспорту забезпечити недопущення виходу на лінію транспорту з несправною опалювальною системою, проводити прибирання з використанням засобів дезінфекції після закінчення  робочої зміни та дезінфекцію поручнів після кожного рейсу.

             В установах, закладах, організаціях, на підприємствах слід забезпечити  проведення профілактичних дезінфекційних заходів,  негайну ізоляцію з колективів осіб з  симптомами  грипу та ГРВІ.

Проведення щеплень проти грипу є актуальним протягом усього епідсезону.