Неінфекційні захворювання (НІЗ) — це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, мають тривалий перебіг і повільно прогресують. Також вони погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. Неінфекційні захворювання виникають внаслідок поєднаного впливу генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників. Ці захворювання є основною причиною смертності в світі. Люди з супутніми неінфекційними хронічними хворобами мають великий ризик тяжких ускладнень від COVID-19.
Повномасштабна війна змінила життя людей. Багато хто опинився в тяжких життєвих обставинах, стресових умовах, обумовлених втратою близьких людей, перебуванням під постійними бомбардуваннями, евакуацією та переміщенням далеко від дому. А неконтрольований стрес може призвести до втрати здоров’я та підвищення ризику виникнення НІЗ.
Фактори ризику
Для того, щоб людина залишалася здоровою та її фізичний і психологічний стан не погіршувався, вона має стежити за 4 факторами:
- вживання тютюну;
- вживання алкоголю;
- харчування;
- фізична активність.
Це працює тільки в комплексі! Людині важливо піклуватися про свій організм, при цьому звертати увагу на всі складові, що є факторами ризику виникнення НІЗ.
Відмова від тютюну та алкоголю, здорове харчування (сюди ж входить безпека харчових продуктів в умовах війни та вживання безпечної води) і звісно регулярна фізична активність — всі ці фактори знижують ризик розвитку НІЗ.
Важливість скринінгу для виявлення НІЗ
Є чимало методів для активного виявлення хвороби чи стану, що передує захворюванню у людей, які вважають себе здоровими. Загалом це називають скринінгом. Завдяки цьому можна виявити, наприклад, рак шийки матки, цукровий діабет 2 типу, артеріальну гіпертензію, депресію та багато інших станів. Окрім того, скринінг допомагає визначити необхідні профілактичні заходи для людини.
Проконсультувати з приводу того — на що потрібно звернути увагу саме вам – може сімейний лікар.
Здоровий спосіб життя може допомогти запобігти низці хвороб. Не варто забувати про це під час війни, адже здорова людина не тільки почувається впевненіше, а й ефективніше допомагає країні та її захисникам.
Джерело – сайт ЦГЗ МОЗ: https://www.phc.org.ua/news/neinfekciyni-zakhvoryuvannya-pid-chas-viyni-yak-borotisya-z-rizikami
Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» та МОЗ України.