Всесвітній день боротьби з гепатитом відмічається 28 липня з метою підвищення рівня обізнаності населення щодо вірусного гепатиту, боротьби з цим грізним захворюванням. Власне, 28 липня народився лауреат Нобелівської премії професор Барух Самюель Бламберг, який відкрив світу вірус гепатиту В.

Вірусні гепатити – група вірусних захворювань людини з фекально-оральним та контактним   (раневим)  механізмом зараження, що супроводжуються  інтоксикацією та переважно ураженням печінки, нерідко жовтяницею. Розрізняють вірусні гепатити А, В, С, Д, Е, F, G, TTV, Sen кожний з яких має свого збудника.

Вірусний гепатит А – типова кишкова інфекція, джерелом є хвора людина, зараження відбувається фекально-оральним шляхом через воду,  харчові продукти, контактно-побутовим шляхом. Сприйнятливість до інфекції висока, особливо у дітей  у віці від 5 до 14 років. Характерні періодичні підйоми захворюваності через 5-7 років. Після перенесеної хвороби наступає, як правило повне одужання,  залишається стійкий імунітет. Профілактика вірусного гепатиту А  зводиться до вживання  доброякісної  води, харчових продуктів, дотримання особистої гігієни. Використовується ефективна вакцина.

При гепатиті В  джерелом  інфекції є хворі з різними клінічними формами гострого, хронічного вірусного гепатиту, цирозу печінки, а також здорові носії інфекції. У хворого вірус  з’являється за кілька  тижнів до перших ознак хвороби, зберігається весь гострий період і зникає в період реконвалесценції. Можливе хронічне носійство віруса. Основний шлях передачі збудника  — парентеральний через кров, який найчастіше реалізується при  переливанні донорської крові та її препаратів, різноманітних  втручань з  пошкодженням цілості шкіри ( операції, ін’єкції, різні діагностичні процедури). В перукарні, косметологічному кабінеті Ви можете заразитись при  користуванні спільною бритвою, манікюрним набором, ножицями, якщо вони  забруднені інфікованою кров’ю. Можливе  зараження статевим шляхом, під час пологів від матері до дитини. Сприйнятливість висока, частіше хворіють діти до 1 року  та дорослі у віці понад  30 років. До групи ризику  належать лікарі хірургічних спеціальностей, лаборанти, медичні сестри, хворі особи, які часто отримують ін’єкції. За даними статистики у світі  гине від цього захворювання  понад 300 тисяч осіб щорічно.

Рівень гепатиту В  почав знижуватись після введення обов’язкової імунізації дітей, а в минулому і медичних працівників.

Вірусний гепатит С передається  через кров, рідше статевим шляхом, його епідеміологія подібна до  епідеміології гепатиту В, в зоні ризику – реципієнти крові, ін’єкційні наркомани,  медичні працівники,  Вакцини поки не існує, що пов’язано з великою мінливістю віруса.  Інфікованість  вірусом в світі дуже висока, досягає до 500 млн осіб і зростає  надалі, що пов’язують з ростом  ін’єкційної наркоманії. Щорічно вірусом інфікується  в світі 3-4 млн осіб.

Захворюваність парентеральними гепатитами  поширена у всіх країнах, але не рівномірно. Україна відноситься до територій з  помірною ендемічністю. Аналізуючи рівень захворюваності в області лише за останні 6 місяців щодо вперше виявлених випадків гепатитів,  слід підкреслити, що рівень захворюваності хронічними вірусними гепатитами  вдвічі вищий від  захворюваності гострими гепатитами, а хронічним вірусним гепатитом С – вищий у 15 разів.

Деякі науковці стверджують, що істинна захворюваність значно перевищує офіційну статистику.

Слід зауважити, що інфікуюча доза гепатитів В, С дуже мізерна, вона  у 100 разів менша від інфікуючої дози  для СНІДу.

Наслідками вірусного гепатиту В може бути хронічний гепатит — до 30%, цироз печінки -10-20%, вірусного гепатиту С — хронізація хвороби наступає в  80%, цироз — 40%,  високий відсоток раку печінки.

Враховуючи всі факти медична громадськість визнала, що процес поширення парентеральних  вірусних гепатитів  має  ознаки епідемії з важкими наслідками щодо  здоров’я  та життя людей, можливо, небезпечнішою,  ніж епідемія СНІДу.

Виходячи  з епідеміології, найбільш ризиковими щодо передачі  вірусів гепатиту є  медичні заклади, в яких не  дотримуються санітарно-протиепідемічних  правил щодо індивідуальності використання  медичного інструментарію, його  знезаражування та стерилізації. Велику загрозу  становлять   косметичні салони, кабінети татуажу, пірсингу, перукарні, які допускають використання нестерильних інструментів при проведенні процедур з  порушенням цілісності шкіри. При відвідуванні вказаних закладів  не буде зайвим поцікавитись   про стан  очистки та стерилізації інструментарію багаторазового використання.

Загрозу здоров’ю   становлять   невпорядковані та незахищені статеві відносини.

Якщо в сім’ї є хворий на хронічний вірусний гепатит, необхідно дотримуватись  індивідуальності  у використанні  рушників,  предметів особистої гігієни, безпечного сексу.

Для якісної та достовірної діагностики вірусних гепатитів необхідно користуватися сучасними методами визначення вірусів.

В структурі ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» наявна єдина на Волині вірусологічна лабораторія, акредитована ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України» на визначення антитіл класів Ig M та  Ig G до вірусів гепатитів A, C, D, E, G, F, TT та знаходиться за адресою: м. Луцьк , вул. Підгаєцька, 13.

Вірусологічна лабораторія ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» оснащена сучасною апаратурою, тест-системами та обладнанням провідних європейських та американських виробників, на яких працюють досвідчені лікарі та лаборанти, котрі мають вищі кваліфікаційні категорії та  пройшли відповідну спеціалізацію.

З метою діагностики вірусних гепатитів в лабораторії використовують сучасні методи, а саме:

  • метод полімеразної ланцюгової реакції;
  • метод імуноферментного аналізу сироватки крові

Лабораторія співпрацює як з лікувальними установами області, так і з громадянами на договірних умовах В лабораторії діє як зовнішня так і внутрішня система контролю якості, що вказує на достовірність отриманих результатів. Всі результати досліджень надаються протягом 3 діб з моменту надходження біологічного матеріалу.

Скринінгові  обстеження  пацієнтів на маркери вірусних гепатитів В і С дозволяють  вияввити хворобу на ранніх стадіях ураження печінки, дозволяють провести  необхідне  своєчасне лікування та зберегти  хворому життя.