ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» застерігає громадян щодо небезпеки нападу на людину кліщів, які є переносниками збудників небезпечних інфекційних хвороб, в т.ч. поширеного на території нашої області обережно кліщікліщового вірусного енцефаліту.

         Кліщовий енцефаліт — це природне вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків.

         Вірус кліщового енцефаліту зберігається та розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням.

         Зараження людини відбувається під час кровоссання кліща, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.

         Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.

            Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому, 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб. У хворого різко піднімається температура тіла, до 38-39 С, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. В місті присмоктування кліща з’являється еритема. В подальшому відмічається симптоми ураження центральної нервової, серцево-судинної, дихальної систем.

         В Ратнівському районі Волинської області з 1995 року реєструється активне природне вогнище кліщового енцефаліту, підтверджене лабораторією Львівського науково-дослідного інституту епідеміології та гігієни.

         За період 1995-2016 рр. зареєстровано 160 випадків захворювань серед населення, що проживає поблизу лісових масивів, та діяльність яких була пов’язана з лісом (збір ягід, грибів, тощо).

         Епідпроцесом охоплено 21 населений пункт району. Найбільша кількість  випадків захворювання на кліщовий енцефаліт реєстравалась у с. Жиричі (27 випадків), с. Гірницькі (27 вип.), Гірники (24 вип.), смт. Ратно (12 вип.).

         Найбільш вразлива  вікова група 31-50 років. Сприйнятливість до кліщового енцефаліту є високою. Впродовж епідемічного сезону на ендемічній території хворіють до 1-2% місцевого населення, яке зазнало нападів кліщів.

         Протягом останнього місяця в Ратнівському районі зареєстровано 4 випадки захворювання на кліщовий енцефаліт (в Україні — жодного випадку), із них 2 підтверджений лабораторно, інші результати в роботі. Усі хворі проти кліщового енцефаліту не були щеплені. Це свідчить про активацію природного осередку кліщового енцефаліту.

         Специфічна профілактика кліщового енцефаліту здійснюється за допомогою інактивованих вакцин. Термінову профілактику (через 24 години від моменту введення) здійснюють за допомогою одноразового введення імуноглобуліну, що забезпечує захист протягом до 1 місяця.      

        За даними фахівців в економічному аспекті витрати  на вакцинацію в 5 разів менші, ніж прямі витрати на лікування хворих та термінову імуноглобулінопрофілактику.

Фахівці ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» рекомендують як вберегтися від укусів кліщів та попередити хвороби, що передаються через їхні укуси:

Одягайтеся у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів, що повзають. Необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу місце для привалів, нічного сну на природі.

Під час прогулянки, по-можливості, оглядати себе та оточуючих через кожні 2 години, та обов’язково вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його теж слід оглянути на наявність кліщів.

Можна використовувати засоби, що відлякують кліщів — репеленти. Препарати слід наносити відповідно до інструкції.

Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть вражати й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі, речах. Кліщі можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Після укусу кліща необхідно слідкувати за самопочуттям та щоденно вимірювати температуру тіла протягом двох тижнів. У разі будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.