Технічний прогрес, розвиток нових технологій супроводжується і «новими» хворобами. Типовим представником таких захворювань є легіонельоз, хвороба, пов’язана із  вдиханням людиною дрібного водного аерозолю, котрий забруднений  збудником інфекції —  легіонелою.

      Легіонельоз, або «хвороба легіонерів» , одержав свою назву по спалаху гострих респіраторних захворювань, що виникли в 1976 році серед учасників щорічного конгресу організації Американський легіон (штат Філадельфія, США). У 221 (5%) з 4500 присутніх розвинулась тяжка пневмонія, з них померло 34 особи (15,2%).

       Збудник інфекції є природним мешканцем різноманітних природних  і штучних водойм. Можливими резервуарами і джерелами поширення легіонел найчастіше є кондиціонери повітря і промислові охолоджувальні системи, у конструкцію яких входять стояки водяного охолодження чи конденсатори; системи гарячого і холодного водопостачання, у тому числі душові установки; спреєві зволожувачі, повітроочисники, джакузі, фонтани та інше.

      Зараження відбувається найчастіше при вдиханні дрібного водного аерозолю. Можливий повітряно – пиловий (через грунт) шлях зараження при будівельних і земляних роботах у вологому грунті.

       Сприйнятливість до легіонельозу загальна. Хворіють часто особи літнього віку, причому чоловіки частіше жінок в 2-3 рази.

       Хвороба протікає по типу  пневмонії, переважають симптоми ураження дихальних шляхів, гарячка. Можуть приєднуватись шлунково – кишкові прояви, ураження серця та інші симптоми. 

        Отже, господарська  діяльність людини і забруднення довкілля привели до зміни природних умов прісноводних водойм – основної екологічної ніші легіонел, що розширило межі виживання та розмноження збудника в зовнішньому середовищі. Використання води на користь сучасної цивілізації, в системах кондиціювання, при роботі гідроспоруд, що супроводжуються утворенням водного аерозолю,  створило оптимальні умови для розмноження збудника і безпосередню небезпеку зараження людини.

      Для запобігання захворювання необхідно контролювати чистоту води у водних  системах, в ній не повинні концентруватись легіонели. Власники підприємств, приватних осель, де  використовуються згадані  водні системи  повинні правильно та ефективно проводити дезинфекцію водних резервуарів (термічну чи хімічну).  Ефективність дезинфекції можна перевірити лабораторно (на наявність у носіях патогенної мікрофлори). Лабораторне дослідження води, змивів можна здійснити на базі Державної Установи «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» (м.Луцьк, пр.Волі,55, тел. (0332)-234053, е-mail: gydsesvolin@ukr.net).