Щорічно в нашій області реєструється до 10 випадків захворювань на ботулізм. Це захворювання  – актуальна проблема в Україні. Ступінь протікання хвороби, як правило важкий, з наступними хронічними проявами, навіть при наданні медичної допомоги відмічаються непоодинокі летальні випадки.
Спалахи ботулізму виникають не часто у порівнянні з іншими захворюваннями, але вони є надзвичайною ситуацією, яка потребує швидкого розпізнавання для виявлення джерела інфекції, визначення типу ботулотоксину, попередження інших випадків захворювання і ефективного лікування потерпілих. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики та швидкого введення ботулінічного антитоксину.

В 2016 році  в нашій області ботулізмом захворіло 7 осіб. Всі потерпілі дорослі, троє з них – жителі Ковельського району, по одному – з К-Каширського, В-Волинського районів та м.Луцька.

Захворювання пов’язані із вживанням в їжу м’ясних консервів домашнього приготування без попередньої термічної обробки.

Значний ризик захворювання  виникає при  вживанні  риби в’яленої, копченої та консервованої , м’ясних консервів (особливо домашнього приготування) та інших виробів з м’яса, консервованих  овочів  та грибів.
Часто збудник хвороби виявляється в продуктах, котрі запаковані під вакуумом (без доступу повітря).Зокрема, в м’ясних та рибних кулінарних виробах у вакуумному пакуванні.     .
Найголовнішою у профілактиці захворювання на ботулізм є роз’яснювальна робота серед населення щодо необхідності ретельного дотримання технології та правил домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, приготування м’яса та риби. Особливо ця тема актуальна в літній період, коли населення традиційно проводить консервування овочів та фруктів.
В домашніх умовах найбільш безпечним способом консервування є соління та маринування продуктів харчування з достатнім використанням солі та оцту згідно з технологією виробництва продукції. Загальним правилом для соління та маринування є їх виробництво в негерметичній тарі, що сприяє уникненню анаеробних умов, які необхідні для розвитку мікроорганізмів. Перед використанням домашні консерви слід кип’ятити не менше 30 хвилин, ця обробка руйнує токсин ботулізму і попереджує захворювання.
В жодному разі не можна вживати в їжу м’ясні та рибні консерви, якщо залізна банка (кришка скляної банки) роздута чи деформована. Не слід купувати кров’яну і ліверну ковбасу, солену рибу, буженину, шинку, консервовані гриби та інші продукти у випадкових осіб.

Також радимо ретельно вибирати продукти, які запаковані під вакуумом. А саме, пересвідчитись в наявності необхідних супровідних документів, звернути увагу на маркування  із зазначенням виробника,  терміни  придатності та умови зберігання.

На сьогодні державний санітарний нагляд за виробництвом та обігом харчових продуктів покладено на Держпродспоживслужбу  Міністерства аграрної політики. Тому, при найменших сумнівах щодо безпечності продукту необхідно   звертатись   до зазначеної служби.

У випадку погіршення самопочуття після вживання підозрілих продуктів, радимо терміново звертатись до медичного закладу. Чим раніше буде надана спеціалізована  допомога, тим більше шансів на одужання.