За даними епідеміологічного нагляду та спостереження, з другої половини січня — лютому в Україні очікується зростання захворюваності на коронавірус, через штам «Омікрон».

Про епідемічну ситуацію, стан вакцинальної кампанії в області заступник Головний державний санітарний лікар Волинської області Наталія Янко повідомила під час онлайн-брифінгу, який відбувся сьогодні, 14 січня, в приміщенні Волинської облдержадміністрації.

В порівнянні із попереднім тижнем, відмічається зниження  захворюваності. Так за останній тиждень захворіло на 41% осіб менше, ніж за попередній (340 випадків проти 580 випадків). Померло майже вдвічі менше людей ніж попереднього тижня (15 випадків проти 27). Знизилась захворюваність серед дітей, за перший тиждень нового року захворіло 10 дітей проти 50 попереднього тижня.

Проте, починаючи з початку цього тижня, ми реєструємо ріст захворюваності на коронавірусну хворобу. За вчора зареєстровано вдвічі більше випадків хвороби, в порівнянні з попереднім днем (168 проти 88). За вчора померло 5 осіб віком від 54 до 88 років, день перед тим було 3 летальних випадки. Захворіло 14 дітей, наймолодшому хворому 2 роки.

Доповідач зазначила, що штам «Омікрон» частіше призводить до інфікування в домашніх осередках у порівнянні зі штамом «Дельта».

 Новий штам має менший інкубаційний період. У середньому він становить 3 доби.  

Відбувається зсув захворюваності на штам «Омікрон» у більш молоду вікову групу. Якщо середній вік осіб, хворих на штам «Дельта», був 38,3 роки, то на «Омікрон» – 30,8 роки.

 «Омікрон» більш заразний у порівнянні із «Дельтою», цей варіант вірусу передається від людини до людини у 4 рази швидше, ніж Дельта.  Омікрон протікає на 70% легше і спричиняє на 80% менше госпіталізацій, порівняно з варіантом Дельта. Раніше науковці встановили, що Омікрон викликає лише чверть смертей пацієнтів, порівняно з попередніми хвилями вірусу. 

Попередні дослідження вказують на те, що ті дводозні схеми вакцинації, які запровадили країни, в тому числі й Україна, мають дещо нижчу ефективність проти омікрон-варіанту стосовно запобігання тяжким наслідкам, якщо порівнювати з іншими варіантами. Це стосується всіх зареєстрованих в Україні вакцин — як інактивованих, так і вакцин на основі мРНК. 

Тому, з початку року для усіх українців, віком від 18 років, у кого після завершення курсу вакцинації вже пройшло 6 місяців, рекомендовано проведення бустерної дози.

Станом на сьогодні в області понад 823 осіб – бустерна доза, в т.ч 198 медичних працівники, 18 — освітяни, 235 осіб – віком 60+. Крім того, додаткову дозу отримало 166 осіб.

Наталія Янко повідомила, що вже отримала бустерну дозу вакцини від COVID-19. Вона власним прикладом показала, що вакцина є безпечною, і звернулася до населення із закликом не вірити фейкам. Перші дві дози отримала препаратом AstraZeneca, а бустерну дозу, відповідно до рекомендацій МОЗ, м-РНК-вакциною Comirnaty/Pfizer.

Захворюваність в Україні починає зростати, 2 області вже ввійшли до помаранчевого рівня епіднебезпеки (Сумська та Івано — Франківська) за коефіцієнтом виявлення нових випадків. Рівень захворюваності там  один із найвищих в країні.

Варто розуміти, що вакцинація захищає від тяжкого перебігу короновірусної хвороби. Особлива увага надається людям з груп ризику, зокрема йдеться про людей 60+, які здебільшого мають супутні захворювання, що може ускладнити COVID-19.

Головний державний санітарний лікар Волинської області звернула увагу, що з 31 січня 2022 року набуває чинності Наказ МОЗ України від  30.11.2021 р. № 2664 щодо внесення змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. Саме з цього дня вакцинація проти COVID-19 стане обов’язковою для ще трьох категорій працівників:

  • органів місцевого самоврядування;
  • закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності;
  • комунальних підприємств, установ та організацій.

Вакцинація залишається єдиним способом захисту від COVID-19! Щоб уникнути ускладнень та летальних випадків від коронавірусної хвороби в Україні та на Волині зокрема, виробити «колективний» імунітет проти небезпечної хвороби, необхідно вакцинуватися! Потрібно прийти у найближчий центр масової вакцинації населення чи пункт щеплення та зробити безкоштовне щеплення проти COVID-19.

Дотримуйтеся протиепідемічних правил, зокрема правильно використовуйте захисні маски, дотримуйтесь соціальної дистанції, регулярно мийте руки та вакцинуйтесь. Оскільки ці прості протиепідемічні правила допоможуть вберегтися від інфікування будь-яким штамом коронавірусної хвороби COVID-19.

Тільки свідомий вибір людей та відповідальне ставлення є запорукою здорового способу життя. Вакцинуйтеся та будьте здорові!

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ  МОЗ»  та МОЗ України.