Природні умови Волині є сприятливі для формування природно-осередкових інфекцій, особливо що передаються через укуси кліщів. Підтвердженням наявності активнодіючого природного осередку  кліщового вірусного енцефаліту в Ратнівському районі є реєстрація на його території вже другого випадку цього захворювання у поточному році.

Захворіла ратнівчанка із села Заліси. Хвороба спричинена численними укусами кліщів під час збору ягід у лісі поблизу місця проживання на початку серпня. Через 10 днів після укусу кліща виникли скарги на головний біль, головокружіння, запаморочення, діарею та підвищену температуру тіла до 38 градусів С.  Хвороба підтверджена лабораторними дослідженнями, перебіг хвороби середньої важкості. Після проведеного курсу стаціонарного лікування хвора у задовільному стані виписана із стаціонару за місцем проживання.

Для довідки: кліщовий енцефаліт — гостре інфекційне вірусне захворювання, яке вражає центральну нервову систему. Хвороба може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летального результату. Основним джерелом інфекції вважається іксодовий кліщ.

Слід нагадати, що випадки захворювання на кліщовий вірусний енцефаліт в області також реєструються  на територіях К.Каширського та Ківерцівського районів. Загалом на території області нараховується понад 40 ензоотичних територій з кліщового енцефаліту. Протягом останніх п’яти років в області зареєстровано 15 випадків кліщового вірусного енцефаліту (або майже 75% від усіх випадків по Україні).  За останні  2 роки зареєстровано 7 випадків захворювання на кліщовий вірусний енцефаліт.

Лікарями – епідеміологами та біологами лабораторії особливо  небезпечних інфекцій проводиться моніторинг за розповсюдженням кліщів та лабораторні дослідження по всій адміністративній території області.

Щорічно збирається та досліджується від 6 до 8 тисяч кліщів, з яких до 3% виявляється з позитивними знахідками.  Окрім цього, лабораторією щорічно досліджується до 300 кліщів знятих з людей. Збудник захворювання, зокрема бореліозу,  виявляються у  35 — 40%.

З початку 2020 року лабораторією досліджено 190 кліщів знятих з людей, у 73 виявлено борелії, що становить понад  38 %.

Тому, нагадуємо, що лабораторією особливо-небезпечних інфекцій ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» здійснюється експрес — індикації борелій в кліщах, що присмокталися до тіла людини. Кліщі доставляються згідно направлення лікувального закладу, в посудинах з доступом повітря без надлишку вологи.

Прийом кліщів для проведення лабораторних досліджень здійснюється в робочі дні за адресою: м. Луцьк, пр. Волі, 55, контактний телефон 23-39-41, 23-39-60.

На основі вищевказаного,  прогноз щодо природно-осередкових інфекцій передбачається неблагоприємний. Тому, слід пам’ятати  —  плануючи відпочинок на природі, не варто забувати про  основні заходи профілактики укусів кліщів. У зоні ризику перебуває кожен, надто хто працює на ензоотичних територіях, відпочиває на природі, або займається заготівлею ягід чи грибів.  Тому, епідеміологи рекомендують: кожні 10 хвилин в лісі оглядати себе, особливо якщо ви пройшли через чагарники, кущі та обов’язково перевіряти відкриті ділянки тіла. А вдома після прогулянки –  провести само- і взаємооглід тіла та одягу

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» та сайт МОЗ України.