Через аномально тепле літо триває активність кліщів у природі, відповідно є ризик інфікуватись небезпечними хворобами, у першу чергу поширеним на теренах Волині кліщовим лаймбореліозом.

Так, у м. Нововолинську зареєстровано черговий випадок захворювання на хворобу Лайма (кліщовий лаймбореліоз). Захворювання спричинено укусом кліща під час відпочинку на березі річки Західний Буг в кінці червня поточного року. На 5 добу відмічено почервоніння на шкірі, що сприйнято як реакцію на укус комахи. Через місяць виникла еритема на місці укусу кліща і хвора звернулась за медичною допомогою. Лабораторно підтверджено наявність в організмі збудників  лаймбореліозу.

На сьогодні в області зареєстровано 8 випадків хвороби, найбільше — у м. Нововолинську (4), а також у Горохівському і Луцькому районах. Всі випадки захворювання спричинені укусами кліщів після відвідування лісових масивів під час збору ягід та відпочинку на природі.

 За оперативними даними щотижня з приводу укусів кліщів до лікувально-профілактичних установ за медичною допомогою звертається  від 30 до 50 волинян. Хоча це  ще не повна інформація, адже значна частина громадян знімає кліща з тіла самостійно, не звертаючись до медичної установи.

З даними багаторічних спостережень, найбільша активність кліщів на території області припадає на період з квітня по жовтень включно. Значна частина випадків хвороби Лайма спричинена перебуванням у лісах під час збору ягід, грибів та відпочинком на природі (до 70%), решта випадків пов’язані з роботами на дачних масивах та відвідуванням міських парків.

Епідеміологічними розслідуваннями встановлена схожість симптоматики: у більшості випадках відмічався свербіж, набряк і почервоніння шкірних покривів та наявність еритеми в ділянці укусу кліща. Майже у всіх випадках захворювання кліщового лайбореліозу підтверджено лабораторно.

Довідково: Хвороба Лайма (кліщовий лаймбореліоз) це природно-вогнищеве, інфекційне, полісистемне захворювання, яке розвивається після укусу кліща, зараженого бореліями.

Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від 3 до 60 діб і довше, найчастіше до 14 діб.  Характерні симптоми:

  • Наявність одного з основних симптомів — почервоніння в місці укусу кліща (мігруюча кільцеподібна еритема червоно-рожевого кольору різних розмірів). У процесі свого розвитку еритема поступово блідне в центрі, а зона почервоніння мігрує і переміщується до периферії (від цього й назва). У майже 30% хворих еритема не спостерігається;
  • Незначний свербіж та припухлість шкіри в місці укусу кліща;
  • Часто разом з еритемою у людини з’являється лихоманка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і слабкість.

Пізня діагностика лаймбореліозу та відсутність лікування на ранніх стадіях може спровокувати: ураження нервової системи, опорно-рухового апарату, серця, спричинити інвалідність і навіть привести до смерті. Саме тому, дуже важливо попередити та  вчасно виявити  небезпечне захворювання.

Варто зауважити, що більшість населення самостійно знімає кліщів, не звертаючись до медичної установи. За статистикою, лише половина людей, яких вкусив кліщ, помічає їх на собі, тим самим затягуючи процес лікування.

У разі присмоктування кліща до тіла його слід найшвидше видалити. Самотужки робити цього не варто, а краще звернутись за допомогою до лікувальної установи за місцем проживання, де фахівці проконсультують щодо подальших дій. Видаленого кліща можна дослідити у лабораторії обласного центру. Лабораторному дослідженню підлягають цілі непошкоджені, живі кліщі, відразу після видалення їх з тіла людини. При неможливості швидкої (в день видалення) доставки в лабораторію, кліщів слід зберігати в умовах  холодильника при температурі + 4-8 градусів С до 2-х діб.

До речі, лабораторією обласного центру з початку поточного року   досліджено майже 1800 кліщів, у 8% виявлено позитивні на ламбореліоз результати. Також, на сьогодні досліджено 82 знятих з людей кліща, у 33 випадках  (40%) виявлено борелії, що становлять потенційну небезпеку для людини.

На сьогодні, лаймбореліоз реєструється у всіх районах та містах області. Тому, з метою профілактики, необхідно: при виході в ліс, чи паркову зону — відповідно одягатись (краще у світлу сорочку з довгими рукавами та заправити штани у шкарпетки); використовувати репеленти для відлякування комах; при поверненні з прогулянки – проводити само- і взаємоогляд відкритих ділянок тіла, одягу та речей.

Варто пам’ятати, що похід до лісу – не лише хороший відпочинок на природі, але ймовірність нападу різних кровососних комах, насамперед кліщів та ризик «принести» небезпечне захворювання, яким наразі залишається кліщовий лаймбореліоз.

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ».