Минає 32 роки з дня аварії на Чорнобильської АЕС – найбільшої радіоекологічної катастрофи сучасності, яка створила умови для існування постійної загрози здоров’ю населення внаслідок радіаційного забруднення значної території України, в т.ч. і нашої області.
Статус радіаційно-ураженої території Волинська область отримала в 1991р. після проведення аерогаммаспектрозйомки та наземного обстеження 1316 населених пунктів. На підставі розрахунків додаткової дози опромінення, а також щільності забруднення ґрунтів було затверджено перелік населених пунктів, які увійшли в число постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.
Починаючи з 1993 року радіологічними підрозділами санепідслужби області здійснювалася дозиметрична паспортизація 167 населених пунктів радіаційно-забруднених територій області. В зв’язку з скороченням фінансування останній раз дозиметрична паспортизація проводилася в 2013 році лише в 53 населених пунктах.
Проблема вивчення і контролю радіаційної ситуації на забруднених радіонуклідами територіях і понині залишається актуальною, оскільки довгоживучі радіонукліди увійшли в біологічний цикл рослина-тварина-людина. Безпеpечно, що основним джеpелом внутpішнього опpомінення населення на забpуднених теpитоpіях є хаpчові пpодукти місцевого виробництва. Їх споживання спpияє накопиченню pадіонуклідів в оpганізмі і фоpмуванню pівнів внутpішнього опpомінення вище допустимого pівня.
Аналіз проведених досліджень за 2017 рік по визначенню вмісту радіонуклідів в продуктах харчування та сировині, питній воді, об’єктах навколишнього середовища свідчить про те, що відсоток проб з перевищенням допустимого вмісту цезію — 137 збільшився в порівнянні з 2016 роком і становить 3,3 % (в 2016р. 0,6 %). Перевищення вмісту радіонуклідів цезію — 137 відмічається в сухих (максимальне — 15900Бк/кг Камінь-Каширський район) та свіжих (максимальне — 3543Бк/кг.-Маневицький район) дикоростучих грибах, також реєструються високі показники вмісту цезію-137 в лісових ягодах.
Споживання радіоактивно-забрудненої сировини призводить до значного збільшення рівнів накопичення радіонуклідів в організмі населення. Так, за даними центру радіаційного захисту населення обласної клінічної лікарні в 2017 році виявлено 0,1 % дитячого населення та 0,05 % дорослого населення, яке проживає на радіоактивно-забруднених територіях з перевищенням контрольних рівнів.
Тому, і сьогодні залишається актуальним здійснення постійного моніторингу по визначенню вмісту радіонуклідів у харчовій продукції, що споживається населенням та надання рекомендацій щодо правильної технологічної обробки.