Мавпяча віспа – це захворювання, викликане вірусом з такою ж назвою.

Відтоді, як 1970-го він був уперше визнаний захворюванням людини, випадки мавпячої віспи все частіше реєструються в кількох африканських країнах. Перший спалах захворювання, зареєстрований за межами Африки, стався 2003-го у США. 2018-го і 2019-го у двох мандрівників із Великої Британії, одного з Ізраїля і одного із Сінгапура (всі побували в Нігерії) була діагностована мавпяча віспа. Це був перший випадок, коли мандрівники були пов’язані з передачею вірусу за межами місця спалаху.

Більшість наступних випадків хвороби не мали історії поїздок в райони Західної та Центральної Африки, де мавпяча віспа є ендемічною.

Зараз в Європі спостерігаються випадки захворювання на мавпячу віспу. Що потрібно знати про цю хворобу?

Передача від людини до людини відбувається при тісному контакті з інфекційним матеріалом з уражень шкіри інфікованої особи, повітряно-крапельним шляхом, а також при тривалому безпосередньому контакті.

Хвороба, зазвичай, починається поєднанням таких симптомів як:

  • лихоманка;
  • головний біль;
  • озноб;
  • виснаження;
  • астенія;
  • збільшення лімфатичних вузлів;
  • біль у спині та м’язах.

Висип з’являється, переважно, через один-три дні після початку лихоманки, починаєть з обличчя і поширюється на інші частини тіла. Ураження шкіри часто з’являються у вигляді плям, котрі розвиваються в папули, везикули, пустули, шкірки і струпи.

Інкубаційний період триває від 5 до 21 дня. Мавпяча віспа часто минає самостійно, тобто, симптоми, зазвичай, зникають протягом двох-трьох тижнів. Симтоми можуть варіюватися від легких до важких. Пухирці/висипання на шкірі, які викликає хвороба, можуть дуже боліти і свербіти.

Джерело — ВООЗ, Європейський центр профілактики і контролю захворювань

https://www.facebook.com/WHOUkraine/posts/pfbid0owgyY4EZaKy8CwkPFB9Kmxu44qag5mzWdcpFdZQw84Q8y6R47ESf77LsVe2Phs29l 

https://www.ecdc.europa.eu/en/monkeypox/questions-and-answers

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ  МОЗ» та МОЗ України.