У зв’язку з реєстрацією в Україні летального випадку лістеріозу, пов’язаного з вживанням замороженої кукурудзи з Угорщини, ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» нагадує, що лістеріозособливо-небезпечне інфекційне захворювання з численними проявами ураження різних органів (печінки, селезінки, центральної нервової системи, очей, лімфатичної системи), важким перебігом та можливим летальним наслідком. Особливо небезпечний лістеріоз для вагітних, оскільки, зараження під час вагітності може призвести до викиднів або народженню дитини з важкими вадами, іноді несумісними з життям. 

Лістеріоз зустрічається в усіх країнах світу, в тому числі таких високорозвинених як США, Великобританія, Канада, Франція. За останніх 5 років у Волинській  області виявлено 8 захворілих, 2 з котрих померло.

Потрапляння збудника в зовнішнє середовище відбувається з сечею, випорожненнями, виділеннями з очей, а також навколоплідними водами та молоком хворих на лістеріоз тварин. Переносниками збудника можуть бути кліщі, блохи. У водоймах та ґрунті збудники цієї недуги розмножуються та зберігаються тривалий час.

Останнім часом лістеріоз привертає до себе увагу, як харчова інфекція, пов’язана з вживанням продуктів харчування, зараженими лістеріями в процесі виготовлення, транспортування, порушення термінів та умов зберігання. Ними можуть бути м’ясні, молочні, рибні, овочеві продукти, страви швидкого приготування. Лістерії розмножуються в умовах холодильника, морозильної камери та вакуумних упаковок, досить стійкі до концентрації солі.

Людина заражається при контакті з хворими дикими та домашніми тваринами, птахами, гризунами. Небезпечна бактерія може знаходитись у м’ясі, рибі, овочах, фруктах, воді відкритих водойм, ґрунті, піску, молоці, на посуді носія чи хворого (в т.ч. на дверних ручках, меблях, унітазі, яких торкався хворий або носій).   

Збудник проникає в організм людини через шлунково-кишковий тракт, органи дихання, слизові оболонки, пошкоджену шкіру та плаценту. Вражає нервову систему, органи травлення, очі, мигдалики, у вагітної жінки вражається плід.

Професійне захворювання лістеріозом можливе серед ветеринарних спеціалістів, працівників забійних цехів, м’ясокомбінатів, тваринницьких господарств, звіроферм.

Основними заходами профілактика лістеріозу є:

  • Дотримання особистої гігієни, особливо особами, котрі працюють з тваринами, займаються виробництвом та переробкою харчових продуктів.
  • Не купувати продукти на стихійних ринках, де ви не можете бути впевнені в їх якості та належних умовах зберігання, транспортування, приготування.
  • Проводити належну термічну обробку м’яса та м’ясних продуктів.
  • Особливу увагу приділяти приготуванню страв із продуктів, котрі вживаються у сирому вигляді.
  • При приготуванні їжі не розміщувати сирі та готові продукти  поруч. Не можна різати варені овочі для салату на дошці, де ви тільки що розрізали сире м’ясо. Сирі та готові продукти не можна зберігати на одній полиці в холодильнику.
  •  Забезпечити належне миття (окропом) сирих овочів і фруктів.
  • Не допускати забруднення продуктів харчування виділеннями гризунів.
  • Слідкувати за термінами реалізації продуктів харчування.
  • З раціону вагітних жінок виключити продукти харчової індустрії, що не пройшли належної термічної обробки, в тому числі бринзу, м’які сири та сире молоко.

Прояви лістеріозу досить різноманітні. При появі симптомів гострої респіраторної вірусної інфекції, важкої ангіни зі збільшенням лімфатичних вузлів, особливо у літній період, специфічних висипань на шкірі, розладів шлунку необхідно терміново звернутися до лікаря для виключення захворювання на лістеріоз. Особливо, це стосується вагітних! 

Виділення та ідентифікація збудників лістеріозу від хворих, у харчових продуктах, продовольчій сировині та інших об’єктах середовища життєдіяльності людини проводять бактеріологічна лабораторія та лабораторія особливо небезпечних інфекцій ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» (вартість дослідження складає 37,19  грн. без ПДВ).

Консультацію щодо обстеження  на лістеріоз можна отримати у відділенні  та лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» за телефоном 233941.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».