Висока чисельність дрібних ссавців, інфікованість  мишовидних гризунів та сірих щурів лептоспірами — створюють передумови до активізації осередків лептоспірозу. Епідпрогноз  для області залишається  несприятливим, а ризик виникнення  захворювань серед людей — високим.

Сприяє напруженню епідситуації погіршення показників проведення дератизаційних заходів, сприятливі погодні умови та напружена епізоотична ситуація (високий відсоток інфікування дрібних ссавців).

Так, у 2017 році в м. Києві виявлено смертний випадок від лептоспірозу через пізнє звернення за медичною допомогою (на 7 добу після появи симптомів).

За останні 2 роки  в області на лептоспіроз захворіло 13 осіб. Вже у поточному році лептоспіроз підтверджено у жителя м. Ковеля, спричинений вживанням води з річки Турія під час відпочинку у липні цього року. Збудник лептоспірозу підтверджений у лабораторії особливо-небезпечних інфекцій ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України». В 2017 році при лабораторному обстеженні  майже 400 гризунів лабораторією особливо-небезпечних інфекцій нашої установи виявлено збудник лептоспірозу у 31% випадків.

Лептоспіроз – природно-вогнищева зоонозна інфекційна хвороба, що характеризується: гарячкою, ураженням внутрішніх органів, особливо нирок, печінки тощо. Характерна сезонність хвороби (весна-осінь).

Резервуаром інфекції у природі є мишовидні гризуни,  у яких збудник тривалий час зберігається у нирках і виділяється на зовні із сечею, забруднюючи  все навколо, особливо воду і харчові продукти тощо.

Людина інфікується, як правило, при контакті із зараженими гризунами, або  забрудненою виділеннями гризунів водою. Хвороба проявляється раптово: з різкого головного болю, недомагання,  високої температури тіла і головне — раптової (хворий відзначає час появи) болючості у литкових м’язах. Такі хворі потребують негайної госпіталізації та невідкладного лікування — чим раніше вони почнуть лікування, тим легшим буде перебіг хвороби і менше ускладнень (особливо зі сторони нирок).

З наведеного випливають основні заходи профілактики хвороби, а саме

— не  використовувати воду з відкритих водойм для пиття, миття овочів, фруктів, чи приготування їжі;

— забезпечити відповідний захист від гризунів місць проживання людей та особливо джерел водопостачання;

— проводити дератизацію приміщень та захищати харчові продукти від про- никнення туди гризунів.
А  при  появі ознак хвороби (особливо різкої болючості литкових м’язів та високої температури тіла) – негайно звертатись до лікаря за місцем проживання, не займатись самолікуванням.

Завжди слід пам’ятати, що природа може не лише радувати нас, а й бути небезпечною для здоров’я.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».