Ріст даних захворювань в геометричній прогресії в Україні свідчить, що ми забули про підступність «лагідних убивць», які можуть перекреслити як і наше майбутнє, так і наших близьких.

    Окрім ВІЛ-інфекції, передаються парентеральним шляхом, тобто через кров, також вірусні гепатити В, С та Д. Ці хвороби характеризуються значним поширенням, часто важким перебігом, схильністю до переходу в хронічну стадію та ускладненнями. Вірус гепатиту В в 100 разів більше заразний, ніж вірус СНІДу.

    За даними ВООЗ щорічно у світі вірусом гепатиту В інфікується близько 50 млн. осіб, а помирає від цього захворювання до 2 млн. осіб. На сьогоднішній день майже третя частина населення Землі інфікована вірусом гепатиту В, а за темпами та масштабами поширення ця інфекція перевищує захворюваність СНІДом та туберкульозом. Таку ж гостру проблему для людства викликає і захворюваність вірусним гепатитом С, який за безсимптомне протікання прозвали – «лагідний убивця». У світі на гепатит С хворіють приблизно три відсотка від усього населення (до 500 млн осіб), в Україні – близько 1 млн. . За показником смертності гепатит С в сотні разів перевершує СНІД.

    Згідно даних ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» за 7 місяців 2015року у Львівській області  продовжує реєструватись захворюваність на вірусні гепатити В та С.  Так, за вказаний період  зареєстровано 57 випадків (інтенсивний показник – 2.33 на 100 тис. населення) захворювання вірусним гепатитом В, з яких питома вага дітей до 17 років становить 3,5%, та 17 випадків (інтенсивний показник – 0,69 на 100 тис. населення) захворювання вірусним гепатитом С. Найвищі показники захворюваності по даних нозологіях  реєструвались серед осіб вікової групи 18-29 років (40,4%).

    Згідно даних проведеного моніторингу, імовірними шляхами інфікування парантеральними гепатитами є :

— вірусний гепатит В : надання стоматологічних послуг – 26,3%; статевий контакт- 10,5%, при мінімальних хірургічних втручаннях в лікувально- профілактичних закладах та в домашніх умовах — 10,5%,  вживання наркотичних речовин – 5,3%,  проведення оперативних втручань – 5,3%, проведення косметичних маніпуляцій, зокрема манікюру – 3,5%, приватного татуажу-3,5%, пірсингу носа -1,8%,  порушення правил протиепідемічного режиму на робочому місці медпрацівника -1,8%, не встановлені шляхи передачі — 31,5%. Зареєстровано 2 випадки захворювання ВГ «В» серед медичних працівників.

— вірусний гепатит С : оперативні втручання в лікувально- профілактичних закладах – 23,5%, надання  приватних стоматологічних послуг – 23,5%,, вживання наркотичних речовин — 11,8%. Але дуже великий  відсоток  не встановлених шляхів передачі — 41,2%.

    Джерелом інфекції являються хворі гострими і хронічними формами та вірусоносії. Особливо схильні до ризику інфікування хворі, які перебувають на гемодіалізі, а також певні соціальні групи — чоловіки-гомосексуалісти, наркомани, повії. До групи підвищеного ризику інфікування вірусом гепатиту В відносяться медичні працівники, які мають контакт з кров’ю та її компонентами.

    Заразитись парентеральними гепатитами можна при проведенні пірсингу, татуажу, голкорефлексотерапії, в косметичних салонах (манікюр, педікюр, проколювання вух), при наданні стоматологічної допомоги, при хірургічних втручаннях, при статевих контактах з хворим та носієм вірусного гепатиту, при вживанні ін’єкційних наркотиків, також при спільному використанні бритв, манікюрних наборів.

    Переважно при проведенні  косметологічних процедур, зокрема манікюру та педікюру)  у перукарнях та у  приватному порядку використовується лише один набір інструментів багаторазового використання, який не проходить  якісної дезінфекційної обробки та стерилізації.

    Медичний персонал може інфікуватися безпосередньо на роботі, при проведенні маніпуляцій, при травмах під час роботи, під час операцій.

    Не секрет, що фінансування лікувально-профілактичних закладів в період економічної кризи в країні, бажає бути значно кращим. Бракує коштів не тільки на придбання інструментарію, медикаментів, а й на вкрай необхідні дезінфекційні засоби та устаткування для стерилізації. У результаті не завжди якісно проводиться передстерилізаційна та стерилізаційна обробка медичного інструментарію, що в свою чергу призводить до наявності залишків (слідів) крові на ньому. У ряді медичних закладів недостатня кількість наборів для проведення діагностичних процедур (фіброгастроскопії, колоноскопії) і відповідно при обробці одного наявного комплекту не дотримується час (експозиція) дезінфекції та стерилізації. А це пряма загроза зараженню парентеральними гепатитами.

  Симптоми гепатиту відображають, як правило, пошкодження і порушення функції печінки. Найбільш загальні симптоми  включають: слабкість і стомлюваність ; втрату апетиту; нудоту; важкість або дискомфорт у животі (праворуч, де знаходиться печінка); потемніння сечі; зміна кольору калу (стає світлим); жовтяницю.

    Щоб уникнути інфікування даними інфекційними захворюваннями необхідно дотримуватись ряду простих правил:

  — при відвідуванні стоматолога зверніть увагу, чи змінив він комплект інструментів після попереднього  пацієнта, чи вимив руки, обробив їх антисептиком і одягнув нову пару рукавичок;

  — якщо ви прийшли в будь-який медичний заклад, дивіться, щоб всі потенційно небезпечні маніпуляції проводились інструментами одноразового використання;

   — добре подумайте перед тим, як піти і зробити татуювання або пірсинг, дивіться куди і до кого ви йдете. Перед  виконанням цих маніпуляцій майстер повинен добре вимити руки з милом, обробити їх антисептиком, одягнути рукавички одноразового використання;

   — при відвідуванні гінеколога для вашої ж безпеки придбайте одноразовий оглядовий набір та стерильні рукавички;

   — необхідно уникати процедур з використанням предметів, необроблених дезінфікуючими засобами;

   — медичні працівники повинні дотримуватись техніки безпеки при роботі з гострими предметами, при проведенні медичних маніпуляцій використовувати рукавички, отримати щеплення проти вірусного гепатиту В;

   — ніколи не користуватись чужими бритвами, станками, зубними щітками та іншими предметами, на які може потрапити кров інфікованої особи;

   — дотримуйтесь правил особистої безпеки в інтимній сфері, слід уникати випадкових статевих контактів та використовувати індивідуальні засоби захисту;

   — при наданні першої медичної допомоги постраждалим з кровотечею, користуйтесь гумовими рукавичками.

   Враховуючи різноманіття шляхів передачі парентеральних гепатитів, єдиний дієвий засіб профілактики – вакцинація,  яка захищає від зараження на 5 — 8 років. Вакцина проти гепатиту В безпечна та ефективна. Саме вона є єдиним засобом профілактики гепатиту В у новонароджених. Вакцинації підлягають також медичні працівники з груп високого ризику зараження  вірусним гепатитом В, випускники медичних вузів і технікумів; новонароджені, які народились від матерів –носіїв НВs-антигену і жінок, які перехворіли на гепатит В у ІІІ –му триместрі вагітності; діти та персонал  дитячих будинків та спецінтернатів, пацієнти, що знаходяться у відділеннях з високим ризиком зараження гепатитом В, а також особи, які стикаються із хворими на гепатит В у вогнищах захворювання за місцем проживанням. Не відмовляйтесь від щеплення, оскільки воно є найефективнішим методом профілактики цієї небезпечної хвороби !

   Тривалість життя хворого гепатитом В або С залежить від того, як швидко прогресує захворювання. Це в свою чергу залежить від способу життя, який веде людина. Стреси, депресія, алкоголь, наркотики  – «помічники» гепатиту.

   Слід пам’ятати, що хворі та носії цих захворювань не повинні бути ізольовані від членів сім’ї і суспільства. Їм не потрібно створювати особливі умови праці, обмежувати або відстороняти їх від навчання, роботи тільки тому що вони інфіковані.  Хворі та інфіковані можуть прожити довге життя.  Боріться з вірусом, а не з людиною!