З початку червня в області почастішали випадки захворювань людей на лаймбореліоз, який зареєстровано у Ківерцівському, Любомльському,  Старовижівському районах та м. Луцьку. Захворювання серед людей виникали після перебування їх у лісі та спричинено укусами кліщів.

Звичайний укус кліща може привести до серйозної недуги, адже кліщі є переносниками понад двадцяти спільних для тварин і людей інфекційних захворювань. Так, кліщі забезпечують надзвичайну стійкість ряду природно-вогнищевих інфекцій, в тому числі й тих, що виявлені на теренах Волині та поширені в області (туляремії, кліщового енцефаліту та  лаймбореліозу).

Якщо перші з перерахованих інфекцій рідко реєструються на території нашої області  то лаймбореліоз (або хвороба Лайма)  за останні 2 роки значно активізувався, виявляється майже у всіх районах.

Щорічно лабораторією особливо небезпечних інфекцій обласного лабораторного центру досліджується понад 2 тис. кліщів, при цьому постійно реєструються позитивні знахідки. Так, вже в поточному році на наявність збудників природньо-осередкових інфекцій лабораторно обстежено понад 1500 кліщів, зібраних в районах нашої області.

Крім того, при мікроскопії кліщів, знятих з людей, на наявність борелій у третині випадків виявлені позитивні знахідки, що підтверджує активність процесу у природі та створює небезпеку для населення.

Для хвороби Лайма характерно перебування захворілих людей у лісі (при зборі ягід, грибів, або на відпочинку у лісі чи парку) та спричинений укусами кліщів. До груп ризику відносять осіб, які за фахом вимушені перебувати у лісі (працівники лісового господарства, мисливці тощо). А з настанням сезону збору лікарських рослин, ягід та грибів, до групи ризику ще приєднуються всі, хто займається цим промислом.

Найчастіше кліщі на людей нападають у лісах і чагарниках, а пік їх активності припадає в основному на квітень-травень, а також вересень-жовтень.

Хвороба Лайма найчастіше розпочинається гостро: через декілька днів (інколи через 2-3 тижні) після укусу кліща з’являється кільцеподібна еритема — одна з характерних ознак хвороби. З часом почервоніння поступово зникає, хоча й може зберігатись до кількох місяців. Водночас, має місце висока температура тіла, головний біль, болючість м’язів, порушення сну; можуть виникнути катаральні явища верхніх дихальних шляхів та інші симптоми, які нерідко трапляються при різноманітних захворюваннях, спричинених дією токсинів, що суттєво ускладнює діагностику (особливо коли не встановлено факт укусу кліща).

В разі виявлення факту присмоктування кліща – його слід якомога швидше видалити з тіла, для чого краще звернутись в найближчий медпункт для якісного видалення та отримання кваліфікованої медичної допомоги.

Не слід забувати також  і  про репеленти     (відлякуючи  комах засоби), які можна придбати в аптечній мережі.

Важливо при поверненні з території лісу обов’язково проводити само- і взаємоогляд відкритих ділянок тіла, а також одягу, квітів, особистих речей, принесених з лісу.

Видаленого кліща варто не викидати, а помістити на шматок вологої вати у банку чи інший чистий скляний щільно закритий посуд і віднести для лабораторного дослідження.

       Доречі, в Державній установі «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України», що у м. Луцьку за адресою: пр. Волі, 55 проводять дослідження кліщів на наявність небезпечних збудників лаймбореліозу.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».