З метою стабілізації захворюваності та поліпшення епідемічної ситуації в області, заклад громадського здоров’я ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» здійснює постійний епідеміологічний нагляд за станом інфекційної захворюваності населення, в рамках котрого проводяться моніторингові дослідження факторів навколишнього середовища (води питної, води відкритих водойм, стічних вод, грунту, харчових продуктів тощо). Це дає змогу  вивчати причинно-наслідкові зв’язки та попередити їх вплив на здоров’я людей.

Епідемічна ситуація з інфекційних захворювань  в області, як і в Україні в цілому,  протягом року і  на даний час є напруженою  як з інфекцій крапельної так і кишкової групи та антропозоонозів.

За оперативними даними Центру громадського здоров’я України, з початку цього року на кір в Україні захворіло більше людей ніж за весь період 2018року, а від ускладнень кору померли 18 людей. На Волині, з початку року на кір захворіло 2025 осіб, що у 2 рази більше ніж за аналогічний період минулого року. Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору — вакцинація. Діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику. У світі імунопрфілактику визнано найбільш дієвим та економічно ефективним  засобом боротьби з інфекційними хворобами, яка є ключовим інструментом зниження захворюваності і смертнорсті від інфекційних хвороб, протидії виникненню спалахів  та епідемій.

На сьогодні  ситуація із захворюваності на кір стабільна. Щотижнево реєструється зменшення кількості хворих. Спорадичні випадки захворювань, без епідемічного поширення, реєструються на окремих адміністративних територіях області.

Проте, на фоні стабілізації захворюваності крапельною групою інфекцій, спостерігається ріст захворюваності гострими кишковими інфекціями, для яких характерний сезонний підйом. За двадцять сім тижнів цього року в Україні  було зареєстровано 10 спалахів  вірусного гепатиту А та 76 спалахів гострих кишкових інфекцій, в тому числі 24 спалахи сальмонельозу. Значна частина з них пов’язана з перебуванням в закладах громадського харчування, місцях масового відпочинку людей, в тому числі оздоровчих закладах для дітей. У нашій області з початку року зареєстровано 3 спалахи гострих кишкових інфекцій – 2 спалахи сальмонельозу та одне групове харчове отруєння спричинене стафілококом,  в котрих постраждало 58 осіб, з них 24 дитини. За аналогічний період 2018р. було зареєстровано 1 спалах. За результатами лабораторних досліджень причиною захворювань є недоброякісні, або забруднені  мікроорганізмами під час приготування, харчові продукти. За період 2019 року  за мікробіологічними показниками досліджено понад 1 тисячу проб харчових продуктів та  продовольчої сировини,  негативні результати виявлено в 3% досліджень. Водного  фактору  передачі кишкових інфекцій  на Волині не зареєстровано.

Оскільки, існує загроза виникнення та поширення поліомієліту в Україні, важливим є вірусологічний моніторинг циркуляції ентеровірусів у зовнішньому середовищі. За період  2019 року  досліджено  понад 300 проб  води поверхневих водойм та стічних вод на наявність вірусів поліомієліту та інших ентеровірусів, гепатиту А, вібріонів холери, лактозопозитивних кишкових паличок тощо. Вказаних патогенів у досліджуваних зразках  не виявлено.

Природні умови Волині сприятливі для формування природно-осередкових інфекцій, особливо тих, котрі пов’язані з контактом із кліщами та гризунами.

Запроваджено моніторинг  досліджень  об’єктів довкілля на наявність збудників  природньо-осередкових інфекцій шляхом відлову та обстеження  мишовидних гризунів, комах, кліщів. Так, у 2019р. лабораторією  особливо-небезпечних інфекцій підтверджено високий відсоток інфікування дрібних ссавців у природі, а саме: лептоспірозом – у 12% досліджень, ієрсініозами  — у 9%. За результатами дослідженя кліщів, зібраних на прапор виявлено 2 культури туляремії (в Камінь-Каширському районі), в 6,8% виявлені збудники кліщового лаймбореліозу, що підтверджує активність процесу в природі та створює реальну небезпеку для здоров’я людей.

У 2019 році уже зареєстровано 10 випадків хвороби Лайма (у м.Луцьку – 6 випадків, Маневицькому районі – 2 випадки, містах Ковелі, Нововолинську по 1-му випадку). Серед постраждалих — дитина віком 10 років. Напади кліщів відбувались під час відпочинку у центральному парку культури та відпочинку імені Лесі України м. Луцька, парку імені 900-річчя Луцька, на прибудинкових територіях та під час перебування на дачних масивах. До закладів охорони здоров’я області за допомогою з приводу укусів або присмоктування кліщів щотижнево звертається 30-50 осіб. При  мікроскопічному дослідженні знятих з людей кліщів, в 30% виявлені позитивні знахідки борелій.

Попередження виникнення хвороби Лайма базується в основному на неспецифічній профілактиці, завданням котрої  є захист людей від укусів кліщів. Це завдання вирішується двома шляхами: винищенням кліщів в природних осередках інфекції та індивідуальним захистом людей. Боротьбу з популяціями кліщів необхідно проводити в місцях найбільшого ризику зараження людей (особливо – дітей): у дитячих таборах, парках,  на дитячих майданчиках, зонах відпочинку ресторанного типу та інших рекреаціях шляхом проведення акарицидної обробки.

Слід зазначити, що у зв’язку з передачею ряду функцій  держсанепіднагляду іншим міністерствам і відомствам, скасовані більшість санітарних норм і правил, що призвело до певної  розбалансованості  ситуації, в тому числі епідеміологічної. Тому, виконання функцій епідеміологічного нагляду (спостереження), профілактики інфекційних та масових неінфекційних захворювань в області  є особливо важливим в перехідний період державних реформ, в умовах військових дій на сході країни, загрози виникнення  надзвичайних ситуацій, біотероризму.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».