Календар вакцинації ( Національний календар профілактичних щеплень  ) — це графік обов’язкових профілактичних щеплень для запобігання основним інфекційним хворобам. Вакцини для цих щеплень держава купує коштом державного бюджету, тому вони безоплатні для пацієнтів.

Вакцинація — одна з головних складових громадського здоров’я. Нещеплені діти ризикують інфікуватися, тяжко хворіти, а деколи й померти від наслідків недуг. Більшість захворювань у календарі щеплень стали непомітними завдяки вакцинації. Через це у деяких батьків складається хибне уявлення, що, приміром, поліомієліт або кашлюк ніколи не зачепить їхню дитину.

Вакцинуватися потрібно:

щоб захистити себе і тих, хто навколо;

оскільки є ті, хто не може бути вакцинований через абсолютні протипокази,  вони залежать від тих, хто щеплений.

У різних країнах до Національного календаря щеплень включені різноманітні інфекційні хвороби, для запобігання яких відбувається імунізація. Перелік цих хвороб залежить від актуальності інфекції, небезпеки для здоров’я населення, епідемічної ситуації, рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, економічного благополуччя країни.

В Україні обовязковою є вакцинація від 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту.

Вакцинацію роблять у пунктах щеплень (постійних або тимчасових). Як правило, такі пункти функціонують при закладах охорони здоров’я різних форм власності, що мають відповідну ліцензію. Вакцинувати можуть і в тимчасових пунктах щеплень при закладах освіти, підприємствах, організаціях тощо.

Щоб вакцинуватися, необхідно спочатку звернутися до сімейного лікаря/педіатра. Він огляне і пояснить все, що цікавить, зокрема:

  • можливі реакції організму на щеплення;
  • випадки, коли після щеплення слід звернутися до лікаря.

Також лікар повідомить, коли потрібно робити наступне щеплення. У випаду, коли вакцинують поза Календарем щеплень, буде підібрано оптимальну схему імунізації.

Закликаємо перевірити – чи ви та ваша дитина отримали всі необхідні вакцини і обовязково надолужити пропущені. Це особливо важливо в умовах війни, коли організм людини може бути ослабленим через постійні стреси, неналежні умови проживання чи харчування.

Щодо переліку рекомендованих щеплень, які не є обов’язковими і не фінансуються з державного бюджету, але їх варто зробити, якщо є можливість – інформація  доступна за посиланням: https://bit.ly/3z2NrKu.

За матеріалами НСЗУ для пацієнта, ЦГЗ МОЗ:

https://www.facebook.com/nszu.care/

https://www.facebook.com/phc.org.ua

 

 

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ  МОЗ» та МОЗ України.