Менінгококова інфекція  –  гостре інфекційне захворювання  з групи інфекцій дихальних шляхів з різноманітними клінічними проявами ( від локалізованих до генералізованих форм хвороби), що викликається менінгококом. Зазвичай проявляється у вигляді менінгіту, або менінгококцемії. Джерелом інфекції є хвора людина з локалізованою формою захворювання  (найчастіше — це менінгококовий назофарингіт), яка виділяє збудників протягом 3-4 тижнів, а також бактеріоносії (тобто, люди, які не мають ознак хвороби, але розповсюджують менінгококи, які знаходяться в носоглотці). Бактеріоносійство може тривати 2- 6 тижнів. Механізм передачі інфекції – повітряно-крапельний, при якому збудник виділяється назовні при кашлі, чиханні. Максимальна кількість захворювань припадає на лютий – квітень. Хворіють люди різного віку, найчастіше діти до 10-ти років. Спостерігаються як окремі випадки, так і епідемічні спалахи захворювання у дитячих колективах, гуртожитках. Інкубаційний (прихований) період коливається від 2-х до 10-ти днів, у середньому від складає 3-4 дні.

У Волинській області захворювання менінгококовою інфекцією реєструються щорічно. Так за останні 5 років захворіло  50 осіб,  троє  хворих померло. У 2018 році зареєстровано 7 випадків менінгококової інфекції, хворіли  діти віком до 10 років. При мікробіологічному дослідженні виявлено збудника менінгококової інфекції серогрупи В від двох  хворих. В І кварталі 2019 року зареєстровано 3 випадки генералізованої менінгококової інфекції у дітей,  серед яких  2  дитини  у віці до 1 року  та  1 — дитина у віці 4 років. При мікробіологічному дослідженні виявлено збудника менінгококової інфекції серогрупи С та серогрупи В. 

В квітні 2019 року зареєстровано випадок менінгококової інфекції в учня першого курсу Луцького вищого професійного училища.  Лікарями  закладу громадського здоров’я  ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України»  проведено епідеміологічне розслідування вогнища менінгококової інфекції в навчальному закладі.  Проведені бактеріологічні обстеження підлягаючих контактних за місцем  навчання і проживання, організовано  консультативний  огляд  контаткних  лікарями інфекціоністом та  отоларингологом.   Всього обстежено понад 150 осіб,  із них у 12  осіб виявлено збудник менінгококової інфекції.  6 осіб госпіталізовані  до Волинської обласної інфекційної лікарні з  локалізованими формами інфекції (з діагнозом назофарингіт).  На даний час всі захворілі перебувають на стаціонарному лікуванні, а  бактеріоносії лікуються амбулаторно. Організовано потиепідемічні заходи  з локалізації та ліквідації вогнища менінгококової інфекції за місцем навчання та проживання учнів.

Менінгококовий назофарингіт зустрічається найчастіше. Початок гострий: хворі скаржаться на загальну слабкість, головний біль, закладення носа, нежить. При огляді горла виявляється почервоніння, набряк та збільшення мигдаликів. Температура тіла може залишатися нормальною, але здебільшого підвищується до 38 град.С і вище. Гарячка триває лише 1-3 дні. Хворі, як правило, почуваються задовільно та швидко одужують.

Ніяких особливих проявів менінгококовий назофарингіт не має. Однак він може бути початком більш важких форм хвороби, таких як менінгококовий менінгіт та менінгококовий сепсис.

Менінгококовий менінгіт розпочинається раптово: підвищується температура тіла, з’являються дуже сильний головний біль та блювання без нудоти. У більшості хворих на 2-5 день з’являється висипка, виникають корчі (частіше у маленьких дітей). Менінгококовий сепсис  (менінгококцемія) розпочинається теж раптово. Гарячка досягає 38 – 39град.С. Одночасно виникають інші ознаки інтоксикації: загальна слабість, головний біль, біль у м’язах спини та кінцівок, спрага, блідість. Через 4-6 годин з’являється висипка неправильної форми та різних розмірів, найчастіше у вигляді зірочок; забарвлення висипки різноманітне. Висипання з’являються переважно на сідницях, стегнах, гомілках, тулубі (поодиноко або обширно). Характерні також крововиливи в склери, кон’юнктиву, слизову оболонку зіву; маткові, носові, шлункові кровотечі. Можуть з’явитися корчі, розлади свідомості, ураження нервової системи. В тяжких випадках хворі втрачають свідомість. При блискавичній формі захворювання смерть може настати через кілька годин після появи перших ознак хвороби.

Прогноз при ранньому та правильному лікуванні благоприємний.

Щеплення для профілактики менінгококової інфекції в Україні не входить до Календаря профілактичних щеплень, як обов’язкове, а належить до рекомендованих. Тому вакцина проти менінгококової інфекції не закуповується за кошти з державного бюджету. Вакцина проти менінгококової інфекції «Менактра» зареєстрована в Україні та при бажанні громадян може бути придбана самостійно.

 До неспецифічних заходів профілактики  слід віднести загальнозміцнююче  загартування,  максимальне перебування на свіжому повітрі,  дотримання  особистої гігієни (індивідуального посуду, рушників), гігієни житла  (провітрювання, щоденне  вологе прибирання), відсторонення з колективів осіб з проявами інфекцій, своєчасне лікування  хронічних захворювань носоглотки.

 При  виникненні перерахованих вище симптомів  захворювання – негайне звернення за медичною допомогою для отримання  адекватного лікування.