Голова ДРС в своєму інтерв’ю розповіла, на які перевірки наразі поширюється мораторій та як будуть проводитися перевірки у 2019 році

Наприкінці грудня закінчиться мораторій на перевірки бізнесу. Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна розповіла, що чекає на підприємців після його зняття.

Термін дії мораторію на перевірки бізнесу закінчується. Що буде далі?

– Це дуже розвернуте питання, спробую його висвітлити по частинах. По-перше, мораторій ніколи не був абсолютним. Тобто всі ці роки певні перевірки проводились. Мораторій стосувався в першу чергу планових перевірок. По більшості видів контролю вони були заборонені, але, підкреслюю, не по всіх. Наприклад, безпечність та якість харчових продуктів не була під мораторієм. Коли говорять, що хтось отруївся продуктами і це сталося через те, що не було перевірок – це абсолютний міф. Перевірки були як планові, так і позапланові у відповідності до всіх вимог, тим не менш, трапляються різні ситуації, тому що насправді перевірки не є гарантією того, що порушення не будуть зроблені.

Якщо ви вже так точково, то тут нам пишуть, що треба перевіряти ліки і аптеки.

– Так, це цікаве питання. По-перше, перевірка ліків і аптек, які займаються розповсюдженням ліків, – це два різних жанри. Тобто ліки вводились на ринок, виводились з ринку, постійно ця робота велась, тобто тут не було мораторію. Мораторій був на планові перевірки аптечних закладів, дійсно, але тільки на планові, тому що у відповідь на скарги громадян перевірки проводились.

З’явилася інформація, це в своєму блозі зазначив юрист Олександр Ягодка, якого цитує видання УНН, про те, що 120 тис. перевірок бізнесу планується на 2019 рік. 

– Це про планові перевірки. Я нагадаю, продовжуючи відповідь, що буде. Відновлюється планова діяльність, але планова діяльність відновлюється не хаотично, а у відповідності до закону про державний нагляд і контроль, який передбачає публікацію всіх планових заходів. Комплексний план був затверджений 15 листопада, а до 15 грудня – індивідуальний план. Звідси ця інформація. Тобто є комплексний план, там, де до бізнесу буде приходити кілька контрольних інстанцій одночасно і проводити заходи контролю, а є індивідуальні плани, ті бізнеси, які не ввійшли в комплексні, певні з них з високим ступенем ризику можуть увійти в індивідуальні плани, але всі ті плани публікуються заздалегідь, крім фіскальної, але я звертаю увагу, що по фіскальній службі публікується лише квартальний план. Так передбачає податковий кодекс, тому обмеження кількості податкових перевірок ми ще не знаємо, це лише перший квартал.

Всі інші – так, це план на рік, більше того, кожен бізнес може себе перевірити в цих планах. Портал inspections.gov.uaстворений якраз для того, щоб пролити світло на контрольну діяльність. Всі плани там опубліковані і кожен бізнес там може подивитися та дізнатися, коли, за якою датою і хто збирається його перевіряти. Більше того, перевірка не відбувається через те, що контролер хоче щось перевірити і сам собі придумує, що перевірити. Так не є і не буде. Зараз взагалі це досить жорстко упорядковано.

Є постанови про так звані ступені ризику. Що це таке? Кожен бізнес по цілій групі критеріїв розсортований на високий, середній і малий ступінь ризику. Малий ступінь – це те, що найменш вірогідно може нанести шкоду чи зробити щось таке, що може викликати потім затрати і так далі. Найвищий ступінь ризику – це ті, що мають високу вірогідність нанесення якихось наслідків і там потрібно вкладати більше коштів, сил і уваги контролюючого органу, щоб не допустити цього. До цього докладається так званий чек-лист, в українській практиці – уніфікований акт. Це перелік питань, які перевіряються. Чому я на цьому наголошую? Кожен бізнес може провести самоперевірку.

***

Для проведення самоперевірки, організації відомчого лабораторного контролю, недопущення епідускладнень ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» може надати для суб’єктів господарювання широкий спектр послуг.

ДУ „Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України” є закладом охорони здоров’я, має ліцензію МОЗ України на здійснення медичної практики. Лікарі установи уповноважені складати акти санітарно-епідеміологічного обстеження об’єктів на відповідність приміщень для здійснення ліцензованих видів діяльності, зокрема, медичної практики, освітньої діяльності тощо.

На установу покладено здійснення державного обліку та епідеміологічного розслідування інфекційних і професійних захворювань та отруєнь, дослідження розповсюдження інфекційних хвороб, професійних захворювань та отруєнь, масових неінфекційних захворювань (отруєнь), радіаційних уражень людей тощо.

Лабораторії ДУ  „Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України” та його відокремлених структурних підрозділів атестовані на всі види вищезазначених досліджень та мають відповідні атестаційні свідоцтва на відповідність ДСТУ ISO IES 10012.

Окрім цього, мікробіологічні та вірусологічна лабораторії установи атестовані та проводять діагностичні бактеріологічні, вірусологічні, серологічні, паразитологічні дослідження.

ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» має розгалужену в області мережу лабораторій з найширшим в регіоні діапазоном досліджень:

— дослідження води питної, стічної та поверхневих водойм на показники, передбачені нормативними документами;

— дослідження стану забруднення атмосферного повітря населених місць, в т.ч. стаціонарними джерелами; повітря робочої зони; житлових та громадських будівель;

— вивчення стану забруднення грунту;

— випробування  харчової продукції;

— дослідження полімерних матеріалів та виробів з них, виробів дитячого призначення, товарів побутової хімії, засобів особистої гігієни, будівельних матеріалів тощо;

— радіологічні дослідження об᾽єктів навколишнього середовища;

— дослідження рівнів електромагнітних полів та інших фізичних факторів (мікроклімат, освітлення, шум, вібрація тощо);

— бактеріологічні, паразитологічні, вірусологічні дослідження матеріалу від людей (профілактичні дослідження при проведенні медоглядів та діагностичні), об’єктів довкілля (грунту, повітря, харчових продуктів, води, санітарно-гігієнічні змиви на наявність бактерій групи кишкової палички, умовно-патогенних та патогенних ентеробактерій, золотистого стафілококу, пліснявих грибів, дріжджів тощо);

Зокрема, лабораторія особливо-небезпечних інфекцій єдина в області проводить дослідження біоматеріалу  на лептоспіроз, туляремію, сибірку, бруцельоз, легіонельоз, псевдотуберкульоз тощо; біологічні дослідження на виявлення ботулотоксину, мікроскопію кліщів, знятих з тіла людей на наявність борелій;

Паразитологічна лабораторія проводить ентомологічні (кліщі пилу), паразитологічні дослідження (профілактичні та діагностичні) на виявлення збудників інвазій аскаридозу, дирофіляріозу, лямбліозу, токсокарозу, ехінококозу тощо методом імуноферментного аналізу, мікроскопії;

Вірусологічна лабораторія проводить дослідження на маркери вірусних гепатитів А, В, С, антиген ротавірусу, напруженість імунітету до кору, краснухи, збудники гострих респіраторних вірусних інфекцій, зокрема віруси грипу.

Крім цього, установа здійснює дозиметричний контроль потужності доз рентгенівського та гамма випромінювання на робочих місцях персоналу та в суміжних приміщеннях. Центр проводить лабораторні та інструментальні дослідження та випробування для атестації робочих місць за умовами праці на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності.

Директор ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» , Наталія Янко,  є членом Громадської ради Держпродспоживслужби України, входить до складу  двох її Комітетів ( дотримання санітарного законодавства,   безпечності харчових продуктів та ветеринарії).

Тож, суб’єкти господарювання, підприємці Волині можуть звертатись до Наталії Янко, як регіонального представника Громадської ради з пропозиціями,  проблемними питаннями діяльності в сфері безпечності харчових продуктів та контролю за дотриманням санітарного законодавства.

Ми постійно працюємо над розширенням сфери нашої акредитації, тому, просимо повідомляти про ваші потреби у проведенні тих чи інших досліджень.