Всесвітній день боротьби з діабетом був заснований ВООЗ та  Міжнародною діабетичною федерацією (IDF) в 1991 р, коли зростання захворюваності на діабет у всьому світі прийняв загрозливі форми.

Ця дата відзначається щорічно в майже 200 країнах. 14 листопада — день народження Ф. Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив (спільно з професором Д. Маклеодом) гормон інсулін. Мета Всесвітнього дня — донести до свідомості світової громадськості виняткову важливість проблеми.

Цукровий діабет характеризується стійким підвищенням рівня глюкози у крові, може виникнути у будь-якому віці і продовжуватися протягом всього життя. Чітко прослідковується спадкова схильність та дія багатьох факторів: ожиріння та гіподинамія. Розрізняють цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний) і цукровий діабет 2 типу ( інсулінонезалежний).

За даними ВООЗ, цукровий діабет є одним з найбільш поширених неінфекційних захворювань, близько 5% населення розвинених країн страждає на нього. В резолюції ООН, цукровий діабет визнано однією із найбільш загрозливих хвороб у світі: на планеті проживають майже 400 млн осіб, хворих на цукровий діабет.

За даними МОЗ Укрїни, на цукровий діабет першого типу в Україні хворіє близько 85 тис. людей, а понад 90% мають діагноз діабету другого типу. Відмінність полягає в тому, що  при діабеті першого типу клітини підшлункової залози виробляють недостатньо, або зовсім не виробляють інсулін. Такі пацієнти постійно лікуються інсуліном, який замінює їх власний. Показники захворюваності на діабет першого типу не мають різко збільшуватися, оскільки проблема має спадкове походження. Зазвичай хворим ставлять діагноз ще в дитячому, або досить молодому віці.

В Україні інсулінозалежний тип визначають майже у 14% хворих на цукровий діабет, решта пацієнтів хворіє на інсулінонезалежну форму і потребує, крім дієти, лікування пероральними цукрознижувальними препаратами та інсуліном.

При вивченні ролі лікарів різних спеціальностей у виявленні хвороби встановлено, що основна роль належить лікарям-терапевтам, до яких звернулося більше половини (понад 55%) усіх первинних пацієнтів з приводу специфічних (типових) діабетичних скарг.

Головною умовою профілактики прогресування хвороби та його ускладнень є виявлення захворювання на ранніх стадіях розвитку, взяття хворих на диспансерний облік та проведення лікувально-оздоровчих заходів в умовах поліклініки, стаціонару, санаторно-курортних закладів, самоконтролю хворих з метою досягнення компенсації захворювання.

В області діє затверджена обласною радою програма «Цукровий діабет на 2016-2017 роки». За статистичними даними на обліку перебуває понад 23 тис. хворих на цукровий діабет дорослих осіб та майже 200 дітей (щороку виявляють до 10-15 нових хворих дітей).

Тому, лікарі Волинського обласного лабораторного центру МОЗ України наголошують, що при появі таких скарг, як спраги, поліурії, втрати маси тіла, сухості в роті, свербежу шкіри, слабкості та іншої симптоматики, характерної для розвитку діабету – слід негайно звертатись до лікувальної установи за місцем проживання. Важлива організація раціонального харчування, з обов’язковим обмеженням вживання солодощів тощо.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».