Враховуючи глобальну проблему з ВІЛ/СНІДом у світі, ВООЗ визначила 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. За офіційними даними ВООЗ  з ВІЛ-інфекцією сьогодні живе близько 37 млн. людей, з яких майже 20 млн. хворих отримує відповідне лікування.

Україна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. На початок поточного року в Україні проживало майже 240 тис. людей  з ВІЛ-інфекцією.

За даними ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» за період з 1987 — по 10 міс. 2017 року в державі зареєстровано 312,1 тис. ВІЛ-інфекції серед наших громадян понад 100,3 тис. – хворих на СНІД та 44,2 тис. померло від СНІДу.

За даними Волинського обласного центру по профілактиці і боротьбі зі СНІД на сьогодні в області під наглядом перебуває понад 2 тис. ВІЛ – інфікованих осіб, з них 679 — хворих на СНІД.

Варто нагадати, що  СНІД — синдром набутого імунодефіциту — остання стадія інфекційної хвороби, що має назву ВІЛ-інфекція. Збудником хвороби є вірус імунодефіциту людини (скорочено ВІЛ), який вражає клітини крові, що забезпечують гомеостаз організму людини і захищають його від інфекційних захворювань, розвитку злоякісних новоутворень та інших уражень.

Внаслідок дії ВІЛ відбувається глибоке ушкодження імунної системи, і людина стає беззахисною перед збудниками будь-яких інфекцій. Хвороба розвивається повільно (до 10 — 12 років) і закінчується клінічною картиною, яку назвали СНІДом.

Що ж таке ВІЛ? Збудник ВІЛ-інфекції відноситься до групи так званих повільних вірусів. Кількість вірусу в крові, або вірусне навантаження, визначає стан хвороби. З ростом рівня вірусного навантаження не спрацьовує імунний захист організму, що призводить до розвитку симптомів хвороби.

Якими шляхами відбувається  інфікування? ВІЛ-інфікована людина  або носій вірусу, здатний заражати здорову людину. Зараження відбувається, в основному при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою, а також через кров при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин. Можлива передача дитині від ВІЛ-інфікованої матері — інфікування відбувається під час вагітності, пологів чи годуванні грудним молоком.

Підступність ВІЛ-інфекції у тому, що після зараження людина може довгий час не відчувати ознак хвороби та вважати себе здоровою і водночас заражати інших — насамперед своїх сексуальних партнерів та партнерів по «голці». Період безсимптомного носійства може тривати до 10 і більше років, після чого вже розвивається СНІД.

Отож, основними заходами  профілактики цієї небезпечної хвороби є:

— здоровий спосіб життя та відмова від ризикованої щодо ВІЛ-інфекції поведінки;

— використання при статевих контактах засобів індивідуального захисту.

Свідоме ставлення  до свого здоров’я забезпечить захист від СНІДу.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».