Тютюнопаління — це найбільш поширена звичка, що завдає великої  шкоди здоров’ю людини і впливає на його подальші успіхи.

За дослідженнями вчених, тютюновий дим – дуже отруйна речовина, яка містить у собі крім нікотину, близько 1000 особливо отруйних твердих і газоподібних речовин. Окрім негативного впливу на нервову систему і мозок, серцево-судинну і дихальну системи, тютюнопаління збільшує ризик захворювання злоякісними новоутвореннями. Особливо небезпечним є так зване «пасивне куріння»

Так, в газовій фракції диму міститься бензпірен (сильний канцероген, що спричиняє рак), азот та його окиси, оксиди вуглецю, ціаністий водень, акролеїн, гліцерин, спирти, альдегіди і кетони, вуглеводні, феноли, та інші.

Найважливішим компонентом тютюнового диму є нікотин. Регулярне вживання нікотину викликає тютюнову залежність. Тривале і часте паління тютюну завдає значної шкоди здоров’ю курців та оточуючих їх людей, що не палять, i тварин.

Підраховано, що людина, яка палить сигарету, вдихає повітря, забруднення якого в 384 000 разів перевищує ГДК. У абсолютно чистій атмосфері організм людини, що палить, зазнає такого токсичного впливу, ніби вона знаходиться в умовах, де забруднення в тисячі разів перевищує будь-які норми.

Внаслідок паління, за дослідженнями вчених, щороку вмирають понад 85 тисяч українців. Крім того, що споживання тютюну на 90% підвищує ризик захворюваності на рак легень та на 30% – на рак грудей.

У курців на відміну від людей, що не палять, в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія та інші, при цьому смертність від цих хвороб у курців значно вища.

Понад 80% хворих, що страждають хронічним захворюванням шлунка та дванадцятипалої кишки, є курцями, особливо часто ці захворювання зустрічаються у запеклих курців. Доведено, що паління негативно впливає і на лікування виразки шлунка.

Смертність від раку легень серед курців у 20 разів вища, ніж серед тих, що не палять. Паління збільшує ризик захворіти на злоякісні новоутворення і інших органів: язика, гортані, стравоходу, шлунка, сечового міхура. Життя курців до 10 років коротше, ніж у тих, що не палять, при чому скорочення тривалості життя прямо залежить від того, з якого віку та як довго людина палить.

Особливо шкідливим паління є для молоді, і може негативно вплинути на їх потомство та швидко призвести до проблем із здоров’ям.

За статистичними даними в Україні  понад  50 % підлітків мають досвід куріння

Основні причини початку паління у дітей: необізнаність щодо шкідливості цієї звички, бажання здаватись дорослішими в очах свого оточення (однолітків, друзів, своєї дівчини або хлопця), негативний приклад дорослих людей, особливо батьків та вчителів.

Організм людини не відразу пристосовується до тютюну. Спочатку, особливо в дитячому віці, можуть виникнути симптоми гострого отруєння: запаморочення, нудота, іноді блювота. Згодом організм звикає до тютюнового диму і з’являється стійка психологічна залежність. У молодому віці паління впливає на фізичний та психічний розвиток дитини сковує волю, підточує здоров’я. Основна шкода, нанесена здоров’ю внаслідок вживання тютюну, проявляється не відразу, а через 10 – 20 років, тому більшість курців не помічають щоденних  негативних змін у стані свого здоров’я.

Крім того, більш модні речі (електронні цигарки), які популярні у молоді, практично не зменшують рівень шкідливості тютюнопаління для здоров’я. У складі тютюнового диму від електронних цигарок знаходятся канцерогенні речовини, які можуть викликати рак легенів, дрібні частки, що глибоко проникають до легенів та алергени. Причому природний нікотин тютюну в електронних цигарках замінений на більш шкідливий хімічний.

Враховуючи той факт, що тютюн викликає сильну психологічну залежність, а кинути палити  дуже важко, батькам та вчителям необхідно проводити бесіди зі своїми дітьми про шкідливість тютюнопаління та не провокувати шкідливу звичку своїм негативним прикладом.

Паління є не тільки особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє людства.