Сьогодні, 28 квітня 2021 року відбулось засідання  регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Одним із ключових питань, котрі виносились на розгляд, було питання про епідемічну ситуацію із коронавірусної хвороби COVID-19 та продовження дії карантину на території області.

 Головний державний санітарний лікар області Наталія Янко доповіла, що  постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2021 року № 405 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» щодо продовження дії карантину на території області до 30 червня 2021 року.

Щодо епідемічної ситуацію із коронавірусної хвороби COVID-19 Наталія Янко повідомила, що на Волині епідемічна ситуація із COVID-19 поволі стабілізується, захворюваність в цілому починає знижуватись. Проте, слід пам’ятати, що завжди в «хвості» спалахів превалює кількість важких та вкрай важких випадків. Тільки за вчорашній день зафіксовано 14 летальних випадків, день перед тим їх було 8. Тому, не зважаючи на те, що загальне число випадків COVID-19 зменшується, обережності та пильності втрачати не варто.

Станом на сьогодні в області на COVID-19 хворіє понад 7,7 тис осіб, для порівняння в лютому кількість активних випадків становила 2,2 тисячі. Третя хвиля захворюваності, яка розпочалась в середині березня, і була найінтенсивнішою, набула тенденції до зниження. Пік захворюваності спостерігався на 15 тижні (12-18 квітня), коли було зафіксовано понад 2,7 тис. хворих, щоденно реєструвалось  400 – 500 випадків COVID-19. За останній тиждень ще спостерігався незначний ріст захворюваності, який склав 5%, щоденна кількість нових випадків коливається від 200 до 380.

З початку епіднагляду на Волині лабораторно підтверджено понад 56,6 тис. випадків коронавірусної хвороби. Одужало близько 48 тис. осіб. Серед загальної кількості захворілих понад 3,4 тис. – це медичні працівники (6%), із них одужало понад 3 тис., померло – 28 осіб.  

Всього з початку епіднагляду за коронавірусною хворобою (з березня 2020 року) 982 випадків хвороби завершилося летально, в тому числі 466 (47%) вже з початку нинішнього року. Летальність по області становить 1,7% проти середньодержавного показника 2,1%. Найвищі показники летальності зареєстровано в Рожищенському та Іваничівському районах – 2,7%, м. Нововолинськ – 2,4%, Горохівському районі – 2,3%. Понад 75% летальних випадків реєструється у віковій групі старше 60 років, хоча за останній час випадки смерті реєструються і серед осіб молодшої вікової категорії.

Найвищий рівень захворюваності на сьогодні зареєстровано в м. Ковелі  (949 на 100 тисяч населення), Ковельському районі (702), м. Луцьку (623), м. Нововолинську (621) та Луцькому районі (553). Середньообласний показник становить 446 на 100 тисяч населення. Найнижчий рівень захворюваності на сьогодні у Камінь-Каширському та Шацькому районах.

Із загальної кількості захворілих діти становлять 5,2% (близько 3 тис). Найбільша частка із них – це діти, що відвідують організовані колективи. Всього з початку нового навчального року станом на 28.04.2021 року випадки захворювань реєструвались у 473 закладах загальної середньої освіти, захворіло більше  1000  учнів та понад 1900 осіб  з числа персоналу шкіл. На даний час продовжують хворіти 210 школярів та 212 працівників шкіл  із  187 закладів освіти.  Найбільше випадків захворювань зареєстровано в містах Луцьку та Нововолинську, Ківерцівському, Любешівському, Горохівському, Ковельському районах. На самоізоляції перебуває  понад  13000  учнів та  понад 1700 осіб з числа персоналу.  На сьогодні в області зареєстровано 9 діючих спалахів. Із них  в закладах освіти – 6,  лікувальних закладах – 2, в інших закладах – 1. Всього з початку року в області зареєстровано понад 40 спалахів та групових захворювань.

Для локалізації та ліквідації спалахів здійснюється комплекс  протиепідемічних та профілактичних заходів, проводиться заключна дезінфекція. Лікарями-епідеміологами направляються рекомендації усім зацікавленим особам та виконавцям щодо вжиття протиепідемічних заходів, відповідно до чинного законодавства України. Про спалахи інформуються органи виконавчої влади на місцях,  державний та обласний штаб.

Від початку поширення COVID-19 на Волині методом ПЛР проведено понад 218 тис. тестувань, близько 90% від усіх досліджень – обласним лабораторним центром. Лабораторні можливості вірусологічної лабораторії обласного лабораторного центру щодо ПЛР-тестувань становлять 2,5-3 тис. тестувань на добу. Термін виконання  становить 6-12 год (максимально 24 години). Вірусологічна лабораторія працює щоденно, включаючи вихідні та святкові дні.

За даними критеріїв оцінки епідемічної небезпеки, визначених на державному рівні на підставі щоденного моніторингу захворюваності, вірусологічних досліджень, Волинська область залишається у «помаранчевій» зоні з перевищенням цільових показників по двом індикаторам: рівню захворюваності на грип та гостру респіраторну вірусну інфекцію складає, який складає  141,4% від епідпорогу (критерій менше 100%) та рівню госпіталізацій пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19, який коливається  від 65,2% до 60% (критерій не більше 60%);

По інших показниках перевищення визначених критеріїв не виявлено.

Головний санітарний лікар області акцентувала увагу на тому, що наближається велике свято. Богослужіння – це масовий релігійний захід. Недотримання соціальної дистанції може стати для когось місцем інфікування і подальшої важкої недуги.

На сьогодні в області діє «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки, це попереджувальний рівень, який свідчить про ускладнення епідемічної ситуації,  що може призвести до запровадження посилених обмежувальних протиепідемічних заходів. Тому, з метою  попередження захворювання на коронавірусну хворобу COVID-19 рекомендуємо дотримуватись рекомендацій в Храмах та Церквах, які відповідають «помаранчевому» рівню епіднебезпеки:

  1. Богослужіння та інші релігійні заходи проводити за участю не більше однієї людини на 4 кв. метри площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі), або наповненістю приміщення не більш як 50 відсотків місць та за умови дотримання учасниками заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів. Необхідно нанести горизонтальної розмітки або інші засоби дистанціонування для дотримання між особами фізичної дистанції не менше ніж 1,5 метра.
  2. Забезпечити провітрювання приміщень між кожним богослужінням.
  3. Не допускати скупчення людей при вході та виході з церкви.
  4. Причащати виключно ложечками одноразового використання або такими, що пройшли належну дезінфекцію.
  5. По можливості, богослужіння проводити онлайн.
  6. У разі виявлення випадку захворювання на коронавірус у служителя церкви, забезпечити самоізоляцію усіх контактних на 14 днів від моменту останнього контакту з хворою особою.
  7. Роз’яснювати під час Служби небезпеку, що створює людина, яка виділяє вірус для оточуючих.
  8. Забезпечити умови для антисептичної обробки рук.
  9. Не допускати випадків перебування в приміщенні церкви осіб без масок.

Попереду багато свят. Саме зараз від свідомості кожного з нас залежить здоров’я близьких та оточуючих. Пам’ятайте, що джерелом інфікування є хвора людина. Поширенню інфекції сприяє недотримання самоізоляції, як хворими так і контактними особами.

Тому в черговий раз наголошуємо – у випадку захворювання негайно звертайтесь до лікаря, не займайтесь самолікуванням. Носіть маски, дотримуйтесь соціальної дистанції, уникайте місць скупчення людей та користуйтесь антисептиками.

Будьте здорові!