В умовах війни надзвичайно важливо вміти правильно надавати домедичну допомогу. Вчасна та адекватна реакція є вирішальною для порятунку людини.

На жаль, в екстрених ситуаціях дехто може стати абсолютно безпорадним й не знати, що робити.  Або надавати допомогу, спираючись на помилкові знання та інтернет-поради, котрі не завжди є коректними.

Тому МОЗ України надає достовірну інформацію щодо домедичної допомоги. Зокрема, про основні помилки в ситуаціях, коли людина втратила свідомість, захлинулася у воді, або постраждала від удару блискавки.

Міф №1. Витягнувши людину, котра захлинулася у водоймі, треба перехилити її через коліно чи підняти ноги догори, щоб витекла вода з дихальних шляхів.

Правда: Такі дії лише забирають дорогоцінний час і є недоречними. Головне — якомога швидше перевірити — чи людина перебуває у свідомості, чи вона дихає, а також забезпечити прохідність дихальних шляхів, нахиливши-піднявши голову.

Якщо дихання відсутнє, то треба зробити 5 рятівних вдихів. Якщо людина після цього не почала дихати, розпочати натискання на грудну клітку і якомога швидше викликати швидку допомогу.

Міф № 2. Не підходити до людини, яку вдарила блискавка, — це небезпечно.

Правда: Небезпечно підходити до людини, яку вдарило електричним струмом, коли його дія ще триває. Після удару блискавкою розряд йде у землю, і постраждалий не становить небезпеку для оточення.

Що робити. Підійдіть до постраждалої людини, оцініть – чи перебуває вона у свідомості, чи дихає. Якщо без свідомості і дихає, то переверніть її у стабільне бокове положення.

Якщо без свідомості та не дихає — розпочніть реанімаційні заходи, попередньо викликавши бригаду екстреної медичної допомоги.

Міф №3. Людині у непритомному стані допоможе лише нашатир.

Правда: На сьогодні в домедичній допомозі взагалі не застосовують нашатирний спирт через неправильне його використання. Він подразнює дихальний центр, стимулюючи людину зробити вдих. Якщо вона тривалий час не приходить до тями, а їй піднести до носа інтенсивно змочену нашатирем вату, то надмірне повторне подразнення дихального центру може спровокувати зупинку дихання.

Не застосовуйте нашатир, якщо людина без свідомості!

Якщо постраждалий дихає, то переверніть його у стабільне бокове положення, викличте швидку допомогу, періодично перевіряючи наявність дихання та свідомості.

Якщо людина не дихає, то розпочніть базові реанімаційні заходи.

Також читайте  матеріали про інші  міфи у домедичній допомозі у разі:  

накладення джгута (турнікета) та зупинки кровотечі

удавлення сторонніми предметами чи їжею, а також інформацію про те, що робити під час судом.

 

Джерело – сайт МОЗ України:

https://moz.gov.ua/article/news/zahlinulisja-vodoju-vdarilo-bliskavkoju-vtratili-svidomist-osnovni-mifi-pro-domedichnu-dopomogu

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ  МОЗ» та МОЗ України.