На початку тижня в  одному з сіл Камінь-Каширського району зареєстровано сімейний випадок захворювання сальмонельозом. Захворіло двоє дорослих та дитина 10 років. Батько та дитина перебувають на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні, мама – лікується амбулаторно. Під час збору епіданамнезу встановлено,  що у всіх були схожі клінічні ознаки характерні для даного захворювання: підвищена температура, болі в животі, блювота та діарея.

        Лікарями  Камінь-Каширського міжрайонного відділу ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» проведене епідеміологічне розслідування даного випадку. В результаті розслідування встановлено, що джерелом інфекції стали яйця курячі з власного господарства, котрі під час приготування не пройшли достатню термічну обробку та попередньо не були оброблені. У вогнищі проведені відповідні профілактичні та протиепідемічні заходи. При лабораторному обстеженні сирих яєць виявлена  сальмонела ідентична тим, що виділені у хворих. На сьогодні їх стан задовільний. Сімейне вогнище захворювання локалізоване та ліквідоване.

          Захворювання на сальмонельоз, рівень якого   в області зростає,  стало  серйозною  загрозою епідблагополуччя населення. За даними факторного аналізу проведеного фахівцями  лабораторного центру, лише в 2019 році на цю недугу в області захворіло 260 осіб,  27%  з них пов’язують  захворювання  з вживанням   м’ясних продуктів,  третина  — з вживанням  яєць.

          Для довідки: сальмонельоз — це кишкова інфекція, яка передається в більшості випадків з їжею. Викликають її мікроби роду сальмонел. Широкої поширеності сальмонел і високій частоті спалахів захворювань викликаних ними сприяє живучість цих мікроорганізмів. Наприклад, у воді зберігаються до 5 місяців, у м’ясі — близько 2-4 місяців,у замороженому м’ясі — 6 місяців, у молоці — 20 днів, кефірі  — до 2 місяців, вершковому  маслі — до 4 місяців. Солення та копчення на цього збудника впливають незначно, а заморозка навіть збільшує терміни виживання мікроорганізмів у продуктах.

        Основними джерелами хвороби  є сільськогосподарські тварини, а також дикі пернаті, бродячі собаки і кішки, гризуни і навіть холоднокровні хребетні. Передача збудника від інфікованої людини до здорової має набагато менше значення, крім випадків, коли бактеріовиділювач займається продажем або приготуванням їжі.

          У деяких продуктах (молоко, м’ясо) сальмонели можуть не лише виживати,  але і розмножуватися, не змінюючи при цьому зовнішній вигляд і смак продуктів харчування.            

          Основна причина інфікування сальмонелами — вживання їжі, що містить значну кількість бактерій. Найчастіше це яйця і м’ясо птахів, а також інші м’ясні продукти, котрі  неправильно оброблені або зберігалися в умовах, що сприяють розмноженню мікроорганізмів.

          При попаданні в організм сальмонели поселяються на стінках тонкого кишківника, де вони проникають в тканини і починають розмножуватися. Крім того, сальмонели здатні проникати в лімфатичні вузли і кров людини. Найчастіше результатом інфікування є шлунково-кишкова форма хвороби, найбільш небезпечні для життя   — тифоподібна та септична форми. При проникненні сальмонел в організм з їжею перші симптоми можуть з’явитися вже через кілька годин, або ж протягом 3 днів, зазвичай — протягом першої доби. При контактно-побутовому зараженні інкубаційний період може збільшитися до 8 днів. Симптоми і важкість хвороби визначаються формою її протікання. Шлунково-кишкова форма, що виникає майже в 98% випадків інфікування, характеризується  різким підвищенням  температура тіла, слабкістю, ознобом, головним болем,  нудотою та  болями в животі,  виснажливим проносом. Якщо хвороба протікає у важкій формі, то спостерігається збільшення печінки і селезінки, а також зневоднення. Не виключено розвиток ниркової недостатності.     

                      Профілактика захворювань на побутовому рівні.

 Спеціальної вакцини від сальмонельозу не існує. Профілактичні  заходи передбачають:

— кип’ятіння молока;

-достатню  термічну обробку м’яса, риби, птиці, яєць;

— перед використанням яйця рекомендують попередньо помити в 2% розчині питної соди, а потім промити в проточній воді;

— смажити яйця варто з обох боків, а варити не менше 10 хвилин;

-відмову від пиття сирих яєць, вживання яєчні — «глазуньї», відмову від   домашнього майонезу з сирими яйцями;

-використання  гусячих, качиних яєць  тільки в тісто;

-для готових та сирих продуктів необхідно використовувати окремий посуд, ножі, обробні дошки;

-продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м’ясні салати, молочні продукти та ін.) зберігати в холодильниках при температурі не вище 8°С;

-дотримуватись правил особистої гігієни, уважно стежити за гігієною маленьких дітей, мити руки з милом перед приготуванням їжі  та перед її вживанням;

— при  покупці харчових продуктів необхідно звертати увагу  на кінцевий термін придатності та умови зберігання, за необхідності – вимагати супровідну документацію, яка засвідчує якість та  походження продуктів (якісне посвідчення, сертифікат якості, декларація виробника);

-споживати страви  необхідно одразу  після приготування, при повторному вживанні – піддавати їх  термічній обробці;

-перед споживанням овочі та ягоди мити  під проточною водою, чи ошпарити кип’ятком.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».