Про те, що в Україні можливий спалах дифтерії, лікарі попереджали давно. Причина — низький рівень вакцинації проти цього захворювання.

Спалахи дифтерії характеризуються своєю циклічністю – 7-10 років. Під час останньої епідемії дифтерії в Україні (1991-1998 років) захворіло майже 20 тисяч людей, 696 з них померло.  На спорадичному рівні дифтерія  реєструється майже щорічно в різних регіонах. Проте, низький рівень охоплення щепленнями проти цієї інфекції, котрий сформувався в останні роки, може призвести до ускладнення епідемічної ситуації з дифтерії найближчим часом. Захворювання має високу смертність (до 50%) при відсутності щеплень у хворого та не введенні протидифтерійної сироватки на ранніх стадіях,  через ураження токсином серця. Минулого року в країні було 10 хворих, цього року – 2: в Хмельницькій та Луганській областях.

На Волині дифтерія реєструвалась поодинокими випадками до 1990 року.      В роки епідемії (з 1991 року) захворіло на дифтерію понад 200 волинян, 14 з них померло.

Станом на 23.10.2019 року в місті Ужгород, Закарпатської області  діагностовано три випадки захворювання на дифтерію. Всі троє студенти-іноземці. Першим захворів студент медичного факультету Ужгородського національного університету, котрий приїхав з Індії. У хлопця були симптоми, схожі на ангіну: болі в горлі, наліт на мигдалинах сірого кольору, температура. Однак медики відразу запідозрили  у хлопця дифтерію. Лікування розпочали вчасно, тому його здоров’ю наразі нічого не загрожує.  Як встановлено розслідуванням, хлопець пропустив ревакцинацію у 16-ти літньому віці.  Менш ніж за тиждень, з підозрою на дифтерію було госпіталізовано ще двоє, через день під підозрою ще 12 осіб…  Понад сотню контактних з ними людей наразі обстежують.

Лікарі ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» вкотре попереджають, що єдиний спосіб захиститися від дифтерії та запобігти розвитку небезпечних ускладнень – ВАКЦИНАЦІЯ!

«Вчасно зроблене щеплення допоможе сформувати імунітет та захистити від смертельно небезпечних захворювань», — наголошують у МОЗ.

Діти повинні отримувати щеплення в 2, 4, 6, 18 місяців, 6 років і 16 років, а дорослі — кожні 10 років. Такий інтервал у дорослому віці зумовлений тим, що імунітет проти цієї хвороби  зберігається близько 10 років.

Тож першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше були щеплені, проводять вакциною АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.

В області  наявна достатня кількість вакцини проти  дифтерії та правця для дорослих і є можливість безкоштовно прищепитися проти цих хвороб  в кабінетах профілактичних щеплень закладів первинної медико-санітарної допомоги по місцю проживання.

Запрошуються усі особи, без обмежень по віку, котрі не отримували такі щеплення протягом останніх 10 років. Не зволікайте, захистіть себе та своїх близьких.

Довідково:

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі, яке характеризується місцевим фібринозним запаленням (переважно слизових оболонок ротоглотки) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем.

Збудником є дифтерійна паличка (коринебактерія), яка виробляє екзотоксин, стійка до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб; кип’ятіння та 1% розчин сулеми знищують палички через 1 хвилину. Токсин, який виділяє паличка, в зовнішньому середовищі нестійкий, швидко гине при нагріванні (+60 С та вище), дії прямих сонячних променів. Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів.

Джерело інфекції – хвора людина або носій Corynebacterium diphtheriae, яка виділяє токсигенні штами збудника.

Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, факторами передачі також можуть бути предмети побуту (посуд, іграшки). Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання.

Захворювання на дифтерію може мати наступні прояви:

  • біль у горлі, підвищена температура, лихоманка, набряк слизової оболонки ротоглотки, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, набряк шиї, збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Ускладнення:

  • блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м’яза (міокардит), ураження нервової системи, нефрозонефрит, легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».