Гельмінтози – найпоширеніші паразитарні захворювання людини, що розвиваються внаслідок проникнення в організм людини гельмінтів (глистів). Нині відомо близько 300 видів гельмінтів, які можуть спричинювати захворювання у людини. В Україні існує приблизно 30 таких видів. Через пожвавлення міграційних процесів можливе завезення тропічних гельмінтозів з країн Африки та Азії. За даними ВООЗ, паразитарними захворюваннями в світі уражено близько 4,5 млн. осіб. В Європі на гельмінтози страждає кожний третій. Згідно з даними офіційної статистики, в Україні реєструють 300-400 тис. випадків гельмінтозів щороку (75 % становить ентеробіоз, 20 % — аскаридоз).

За пройдений період  2019р. в області на наявність гельмінтозів  обстежено майже 110 тис. осіб, з них виявлено 1552 інвазовані особи (1,4%), в тому числі 1167 дітей до 17р., що становить 75% від усіх захворівших. Найбільш ураженою групою залишаються діти, котрі відвідують організовані колективи, їх частка від усіх уражених дітей – 75%. Школярі займають 43% від усіх інвазованих дітей, 30% становлять діти ДНЗ та 1% — учні шкіл — інтернатів.

Найбільш розповсюдженим на території області залишається ентеробіоз, в стуктурі усіх паразитарних захворювань він займає 57%, аскаридоз займає- 39%, трихуроз- 1,2%, токсокароз- 0,5%. Реєструються одиничні випадки дирофіляріозу та ехінококозу. Найвищий рівень паразитарної захворюваності в Рожищенському, Любешівському та Старовижівському районах.

Паразитологічною лабораторією ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» та мікробіологічними лабораторіями відокремлених структурних підрозділів  проведено понад 26 тис. паразитологічних досліджень, з них виявлено 480 з позитивним результатом, що становить 2%. В  тому числі здійснено понад 19 тис. діагностичних досліджень (457 позитивних, що становлять 2,32%), та 7 тис. санітарно-паразитологічних досліджень проб зовнішнього середовища в дитячих закладах та місцях масового відпочинку. Виявлено —  23  позитивних, що становить– 0,32%.  Позитивні знахідки виявлялися в грунті – в 0,74% досліджених проб виявлено яйця аскарид та токсокар та у змивах -0,31% виявлено яйця гостриків та аскарид.

Відповідно до особливостей життєвих циклів і механізмів зараження гельмінтози людини традиційно поділяють на три основні групи: геогельмінтози, контактні (контагіозні) гельмінтози та біогельмінтози. Це розподілення є дуже важливим з епідеміологічної точки зору, тому розглянемо детальніше найбільш поширений в нашій області геогельмінтоз – аскаридоз та  контактний гельмінтоз- ентеробіоз.

Розвиток геогельмінтів на початкових стадіях проходить у зовнішньому середовищі, а згодом уже в організмі людини. Вода, овочі, фрукти, зелень забруднюються через грунт. Зараження людини відбувається при недотриманні правил особистої гігієни (брудні руки), при вживанні води, овочів, фруктів, ягід, зелені і т.п., забруднених інвазійними яйцями. Наприклад, після потрапляння в кишківник людини з яєць аскарид виходять личинки, які через 1,5 міс. перетворюються на дорослих гельмінтів (тіло аскариди має веретеноподібну форму, біло-рожевого кольору, довжина самки- 25-40 см, ширина 4-5 см, самці -15-25 см та 2-4 см відповідно).  Весь цикл розвитку, з моменту заковтування інвазійних форм до появи яєць паразита, триває близько 3 міс.  Термін життя аскариди — близько 1 року. Ознаками захворювання для міграційної фази аскаридозу характерні токсико-алергійні симптоми, ознаки ураження органів дихання, а в пізній (кишковій) фазі переважають диспептичні прояви: зниження апетиту, нудота, біль в животі, нестійкий стілець, зниження працездатності. Аскариди можуть викликати непрохідність кишківника, жовчних шляхів.

Найбільш поширений контактний гельмінтоз — це ентеробіоз, що викликається гостриками ( нематода невеликих розмірів, білого кольору, самка довжиною до 1 см, самці — від 2 до 5 мм). Найчастіше інвазованими є діти дошкільного та молодшого шкільного віку в організованих колективах. Гострики паразитують в кишківнику людини. Для відкладення яєць самки вночі, коли розслаблені сфінктери анального отвору, активно виповзають, викликаючи свербіж промежини. Кожна самка відкладає від 10 до 15 тис. яєць. Хворі розчісують сверблячі місця і на їх руки під нігті потрапляють яйця, які до ранку стають інвазійними і легко можуть бути розсіяні по навколишніх об`єктах та занесені в рот, а звідти — в кишківник. У кишківнику з яєць виходять личинки, які через 2 тижні досягають статевої зрілості. Тривалість життя гостриків близько місяця.

Заразитися ентеробіозом можливо безпосередньо від хворої людини через предмети навколишнього середовища та недотриманні правил особистої гігієни, можлива аутосуперінвазія (коли людина сама себе заражає). При паразитуванні в кишківнику великої кількості гостриків захворювання протікає у важкій формі. Найчастіше хворі скаржаться на свербіж промежини, погане самопочуття, поганий сон, дратівливість, нервові розлади, нудоту, блювоту, бурчання в животі, рідкий стілець зі слизом.

Присутність в організмі дитини будь-яких гельмінтів може зумовлювати порушення фізичного й розумового розвитку, затримку росту і статевого дозрівання. Вони можуть спровокувати розвиток анемії, порушення пам’яті, погіршення загального самопочуття та ін.

Діагностика

При діагностиці гельмінтозів використовуються мікроскопічний та серологічний методи.  Матеріалом для мікроскопічних досліджень є випорожнення (кал), харкотиння (при аскаридозі, альвеолярному ехінококозі), дуо­денальний вміст. Діагноз ентеробіозу встановлюють на основі виявлення яєць у зішкрібку з періанальних складок. Серологічний метод полягає у дослідженні крові на наявність специфічних антитіл.

Паразитологічною лабораторією ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України»  проводяться усі вищевказані дослідження, в тому числі дослідження сироватки крові на наявність специфічних антитіл класу G до аскаридозу, токсокарозу, опісторхозу, ехінококозу та лямбліозу.

Профілактика гельмінтозів полягає у дотриманні загальновідомих правил:

  • мийте руки перед їжею, після гри в пісочницях, після відвідування місць загального користування та спілкування з домашніми тваринами;
  • овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживанням ретельно мийте під проточною водою, обдавайте гарячою водою (температура 60 — 70 °C);
  • рибу та м’ясо піддавайте необхідній термічній обробці;
  • знищуйте мух (вони можуть переносити яйця гельмінтів);
  • для питних потреб вживайте якісну воду;
  • не купатися в зарбуднених водоймах;
  • профілактично обстежуйте дітей дошкільного та молодшого шкільного віку;
  • проводьте дегельмінтизацію домашніх тварин.

Глисти у дітей — це досить неприємний факт, тому батькам потрібно вчасно звертати увагу на погіршення здоров’я дитини і звертатися за кваліфікованою медичною допомогою, а не займатися самолікуванням.

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».