28 липня відмічається Всесвітній день боротьби з вірусним гепатитом з метою підвищення рівня обізнаності населення для  запобігання цього захворювання. Саме  28 липня народився лауреат Нобелівської премії професор Барух Самюель Бламберг, який відкрив вірус гепатиту В.

Вірусні гепатити – група вірусних захворювань людини з фекально-оральним та контактним (раневим) механізмом зараження, що супроводжуються  інтоксикацією та переважно ураженням печінки, нерідко жовтяницею. Розрізняють вірусні гепатити А, В, С, Д, Е, F, G, TTV, Sen кожний з яких має свого збудника.  В Україні проводиться реєстрація трьох найпоширеніших  варіантів захворювання, які викликаються  вірусами гепатиту А, В, С.

Вірусні гепатити А, Е – кишкові інфекції, джерелом є хвора людина, зараження відбувається фекально-оральним шляхом через воду,  харчові продукти, контактно-побутовим шляхом. Після перенесеної хвороби наступає, як правило повне одужання,  залишається стійкий імунітет. Профілактика вірусного гепатиту А  зводиться до вживання  доброякісної  води, харчових продуктів, дотримання особистої гігієни. Для профілактики вірусного  гепатиту А  використовується ефективна вакцина.

Гепатити типу В, С розвиваються внаслідок парентерального контакту з біологічними рідинами,  призводять до розвитку хронічних захворювань, які часто є причиною цирозу та раку печінки.

При гепатиті В  джерелом  інфекції є хворі з різними клінічними формами гострого, хронічного вірусного гепатиту, цирозу печінки, а також здорові носії інфекції. У хворого вірус  з’являється за кілька  тижнів до перших ознак хвороби, зберігається весь гострий період і зникає в період реконвалесценції. Можливе хронічне носійство віруса.

Основні шляхи передачі збудника:

 • парентеральний через кров, який найчастіше реалізується при переливанні донорської крові та її препаратів;
 • різноманітні втручання з  пошкодженням цілості шкіри ( операції, ін’єкції, різні діагностичні процедури). В перукарні, косметологічному кабінеті Ви можете заразитись при  користуванні спільною бритвою, манікюрним набором, ножицями, якщо вони  забруднені інфікованою кров’ю.
 • статевим шляхом,;
 • під час пологів від матері до дитини;
 • користуючись нестерильним шприцом для введення наркотика.

 

За даними ВООЗ 257 млн людей у світі  інфіковано вірусним гепатитом В, майже 1 млн помирає щорічно, включаючи цироз та рак печінки в результаті  хронічного перебігу  гепатиту В. Формування  хронічного перебігу розвивається в 80-90% дітей грудного віку інфікованих гепатитом В протягом  першого року життя.

З 1991 року  рекомендовано  Всесвітньою організацією охорони здоров’я проводити вакцинацію проти гепатимту В  дітям  від народження. Відповідно до Національного календаря щеплень  в Україні перша  вакцинація проводиться в  пологовому будинку в першу добу життя.

Рівень гепатиту В  почав знижуватись після введення обов’язкової імунізації дітей. Не усвідомлюючи загрози  багато батьків відмовляються від щеплення, яке пропонують  проти  вірусного гепатиту В  в пологовому будинку. Гепатит В є керованою інфекцією. Ефективність рівня захисту від захворювання вірусним гепатитом B за допомогою вакцинації становить більше 95%.

До групи ризику  належать лікарі хірургічних спеціальностей, лаборанти, медичні сестри, хворі особи, які часто отримують ін’єкції.

Вірусний гепатит С передається  через кров, рідше статевим шляхом та під час прологів від матері до дитини. Його епідеміологія подібна до  епідеміології гепатиту В, в зоні ризику – реципієнти крові, ін’єкційні наркомани,  медичні працівники.  Вакцини не існує, що пов’язано з великою мінливістю віруса.

За даним Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі налічується близько 180 млн. людей, інфікованих гепатитом С, з яких щонайменше 1,2 млн. проживають в Україні. Більшість з них не знають про свою хворобу, тому що в 80% випадків гострий період проходить без симптомів і захворювання переходить в хронічну стадію, яка закінчується цирозом печінки.

Епідемія гепатиту С протягом декількох років може стати серйознішою проблемою, ніж ВІЧ/СНІД, – повідомляє Всесвітня організаціїя охорони здоров’я. Швидкість поширення гепатиту С в Україні залишається найвищою серед європейських країн, фінансування державної програми залишається незадовільним, і ціна стандартного курсу лікування все ще зависока для звичайних громадян.

Аналізуючи рівень захворюваності в області лише за останні 6 місяців щодо вперше виявлених випадків гепатитів,  слід підкреслити, що хронічні вірусні гепатити  становлять половину від  захворюваності вірусними  гепатитами, і лише хронічних вірусних гепатитів С виявлено понад 30 випадків.

Деякі науковці стверджують, що істинна захворюваність значно перевищує офіційну статистику.

Слід зауважити, що інфікуюча доза гепатитів В, С дуже мізерна, вона  у 100 разів менша від інфікуючої дози  для СНІДу.

Враховуючи всі факти медична громадськість визнала, що процес поширення парентеральних  вірусних гепатитів  має  ознаки епідемії з важкими наслідками щодо  здоров’я  та життя людей.

Виходячи  з епідеміології, найбільш ризиковими щодо передачі  вірусів гепатиту є  медичні заклади, в яких не  дотримуються санітарно-протиепідемічних  правил щодо індивідуальності використання  медичного інструментарію, його  знезаражування та стерилізації. Велику загрозу  становлять   косметичні салони, кабінети татуажу, пірсингу, перукарні, які допускають використання нестерильних інструментів при проведенні процедур з  порушенням цілісності шкіри. При відвідуванні вказаних закладів  не буде зайвим поцікавитись   про стан  очистки та стерилізації інструментарію багаторазового використання.

Для якісної та достовірної діагностики вірусних гепатитів необхідно користуватися сучасними методами визначення вірусів.

В структурі ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» наявна єдина на Волині вірусологічна лабораторія, акредитована ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України» на визначення антитіл класів Ig M та  Ig G до вірусів гепатитів A, C, D, E, G, F, TT та знаходиться за адресою: м. Луцьк , вул. Підгаєцька, 13.

Вірусологічна лабораторія ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» оснащена сучасною апаратурою, тест-системами та обладнанням провідних європейських та американських виробників, на яких працюють досвідчені лікарі та лаборанти, котрі мають вищі кваліфікаційні категорії та  пройшли відповідну спеціалізацію.

З метою діагностики вірусних гепатитів в лабораторії використовують сучасні методи, а саме:

 • метод полімеразної ланцюгової реакції;
 • метод імуноферментного аналізу сироватки крові

Лабораторія співпрацює як з лікувальними установами області, так і з громадянами на договірних умовах.

Як себе  захистити від вірусу?

 • Зробіть щеплення від гепатиту В. Вакцина коштує близько 200 гривень. Щеплень потрібно зробити три (через місяць після першого і через півроку після другого). Якщо будете вакцинуватися у приватній клініці, доведеться додатково заплатити за консультацію терапевта (у середньому це 300 гривень).
 • Дітей до 14 років щеплять безкоштовно. Новонароджених вакцинують у пологових будинках
 • Вакцина від гепатиту В — найбільш безпечна, бо містить не сам вірус, а тільки очищений основний поверхневий антиген вірусу. Ця вакцина — продукт генної інженерії. Не може спровокувати хвороби! На Заході від гепатиту В вакцинують навіть онкохворих.
 • На манікюр-педикюр ходіть зі своїм набором інструментів.
 • Татуювання і пірсинг робіть тільки у косметологічних клініках, що мають відповідну ліцензію.
 • У вас повинен бути один стоматолог, гінеколог, якому ви довіряєте.
 • Якщо є можливість вибору, уникайте парентеральних втручань.
 • Вірусні гепатити В і С передаються статевим шляхом. Користуйтеся презервативом.
 • Будь-хто з ваших рідних може бути інфікованим — чоловік чи дружина, батьки, хтось із дітей. Вірус може передатися гематоперкутанним шляхом ( через мікротравми шкіри, слизової). Тому кожен повинен мати свою зубну щітку, свої ножиці, бритву, рушник.

Бережіться і будьте здорові !