Міністерство охорони здоров’я разом із Центром громадського здоров’я провели пресбрифінг на тему «Епідемічна ситуація в Україні. Протидія поширенню інфекційних захворювань», зважаючи на вплив російської військової агресії на систему громадського здоров’я України, ситуацію із санітарним та епідемічним добробутом. 

«Російська військова агресія супроводжується втратами серед цивільного населення і цілеспрямованим знищенням критичної інфраструктури. Крім того, ми вже знаємо, що на територіях, які тимчасово окуповують росіяни, процвітає антисанітарія, фіксуються порушення всіх можливих протиепідемічних норм, обмежений доступ до води і медичної допомоги. Саме тому одразу після деокупації на таких територіях починають працювати фахівці Центрів контролю та профілактики хвороб та Держпродспоживслужби», — зазначив заступник міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар Ігор Кузін. 

Він пояснив, що робота таких мобільних груп полягає, зокрема, у дослідженні зразків води, котра подається населенню. Її досліджують на відповідність основним бактеріологічним та санітарно-хімічним показникам. Також мобільні бригади досліджують ґрунт біля місць аварій на хімічних об’єктах, сховищах пального і хімікатів, промислових підприємствах. Усі ці заходи відбуваються для недопущення спалахів інфекційних хвороб

Таку роботу вже проведено у  Чернігівській (48%), Сумській (70%), Житомирській (100%) та Київській (100%) областях.

Разом з тим, ситуація, що склалася на тимчасово окупованих територіях, є надзвичайно складною. Особливо критична вона в Маріуполі — через масові поховання і відсутність доступу як до питної, так часто й до технічної води. Ризики збільшуються, зважаючи на температуру повітря, адже тепла погода може сприяти поширенню інфекційних хвороб. 

«Ми не говоримо про те, що 100% очікуємо на спалахи небезпечних захворювань. Ситуація з антисанітарією може також призводити до поширення гострих кишкових інфекцій. Тому людям, які проживають на таких територіях, вкрай важливо дуже уважно й обережно  використовувати воду з колодязів, водогонів тощо. Її слід обов’язково піддавати термічній обробці, оскільки вона потенційно може містити збудники інфекційних хвороб», — додав Ігор Кузін. 

За словами Оксани Кошалко, керівниці відділу епіднагляду Центру громадського здоров’я, епідемічний нагляд за всіма інфекційними захворюваннями в Україні відбувається відповідно до всіх міжнародних медико-санітарних правил. Зокрема, йдеться і про ті хвороби, які в умовах війни стають ще більш актуальними: дифтерія, правець, поліомієліт та холера.

Вона наголосила, що холера — це дуже небезпечне інфекційне захворювання, що може викликати важку гостру водянисту діарею із сильним зневодненням. Вона вражає як дітей, так і дорослих, й може вбити протягом декількох годин, якщо її не лікувати. Захворіти на неї можна після вживання води чи їжі, зараженої бактерією Vibrio cholerae. Оксана Кошалко також нагадала базові правила запобігання інфекційним захворюванням. У першу чергу потрібно використовувати чисту та безпечну воду для пиття і приготування їжі, ретельно готувати та безпечно зберігати їжу. Як і раніше, зараз особливо важливо часто мити руки безпечною водою з милом. 

Головний державний санітарний лікар наголосив, що держава вже розпочала посилений нагляд за усіма випадками, які потенційно можуть свідчити про холеру. Він зазначив, що у разі наявності хоча б одного випадку такого захворювання, він буде доволі швидко діагностований і запуститься система реагування, яка дозволить його локалізувати. На рівні закладів охорони здоров’я є достатній запас необхідних лікарських засобів. 

Джерело – сайт МОЗ: https://moz.gov.ua/article/news/v-ukraini-pracjue-chitka-sistema-epidnagljadu-za-infekcijnimi-zahvorjuvannjami—igor-kuzin

 

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЦКПХ  МОЗ» та МОЗ України.