У Волинській області зареєстровано випадок правцю у 59- річного мешканця Рожищенського району.  Основні симптоми при зверненні: свідомість потьмарена, спазми м’язів обличчя (сардонічна усмішка), періодичні генералізовані клонічні судоми. Хворий звернувся у КНП «Рожищенська  ЦРЛ», де  йому одразу було  введено протиправцевий анатоксин.  Після  лікування  виписаний додому у задовільному стані. При проведенні епідеміологічного розслідування встановлено, що захворілий прищеплений з порушенням Календаря профілактичних щеплень, в анамнезі травма, що ймовірно й призвело до виникнення  захворювання. 

Правець щорічно реєструється в Україні. Протягом 2 років зареєстровано 34 випадки, за 10 місяців 2020р.  — 10 випадків захворювання. У Волинській області в поточному році  вже був зареєстрований 1 випадок правцю (у Локачинському районі), хворий помер. До цього часу дане захворювання в області не зустрічалось до 2013р. (1 випадок у Ківерцівському районі).

Єдиний надійний спосіб захисту від правця – вакцинація.

Профілактичні щеплення проводяться з раннього дитячого віку відповідно до Календаря профілактичних  щеплень в Україні. Перше щеплення проводиться в 2-х місячному віці, друге в 4 місяці, третє в 6 місяців. В 18 місяців проводиться ревакцинація. Потім ще в 6 та 16 років. Надалі кожні 10 років необхідно повторно проводити ревакцинацію, щоб отримати стійкий імунітет до небезпечної хвороби.  Щеплення дозволяється проводити лише зареєстрованими в Україні вакцинами/анатоксинами.  Для дорослих  використовується анатоксин дифтерійно-правцевий та правцевий анатоксин, для дітей – багатокомпонентні вакцини до складу яких входить  правцевий анатоксин.

На сьогодні турбує низьке виконання запланованих обсягів щеплень серед населення області, зокрема проти правцю.  Охоплення вакцинацією від даного інфекційного захворювання в поточному році становить 31% (серед дорослих) та від 50%  до 75% (серед дітей). Для формування колективного імунітету повинно бути прищеплено понад 95% населення. При зниженні колективного імунітету рівень захворюваності інфекціями, проти яких проводиться вакцинація, зростає.

Тому якщо ви чи ваша дитина не вакцинувались від правцю раніше або невідомо, вакциновані чи ні, варто негайно отримати необхідний захист від хвороби. Для цього необхідно звернутись до свого сімейного лікаря, котрий детально проконсультує і направить у кабінет щеплень, де вам зроблять вакцинацію. Усі щеплення — безоплатні як для дітей, так і для дорослих в комунальних закладах охорони здоров’я.

Довідка

Правець —  гостра інфекційна хвороба , яку спричинює анаеробний мікроорганізм Clostridium tetani. Характеризується ураженням нервової системи та проявляється періодичними генералізованими клонічними судомами на тлі постійного тонічного напруження скелетних м’язів.  Збудник правця дуже стійкий — у висушеному вигляді без доступу світла зберігається до 10 років. Правець може виникнути після будь-яких травм, при яких пошкоджуються шкіра  та слизові оболонки, оскільки у рану можуть потрапити спори збудника.

 Пам’ятайте, що правцем можна інфікуватись:

  • при потраплянні бруду у рану або поріз,
  • будь-які подряпини;
  • внаслідок укусів тварин;
  • опіках та обмороженнях;
  • внаслідок травмування гострими предметами, уламками деревини.

Від людини до людини це захворювання не передається. 

Симптоми захворювання можуть з’явитися протягом 3–21 дня після зараження. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті майже стовідсоткова.

Характерні симптоми правця: 

  • стиснення щелеп, судоми мімічних м’язів;
  • проблеми з ковтанням;
  • утруднена вимова;
  • ускладнене дихання;
  • болісна напруга у всьому тілі, судоми

         Як правило, до лікаря звертаються люди при  сильному пораненні або відкритій рані, зі звичайними порізами — рідко. Тому і ризик захворювань вищий серед тих, хто отримує невеликі ранки та порізи. Особливо це стосується дітей, які є дуже активними та часто піддаються травмуванню. В дорослому віці особливо ризикують ті особи, у яких травматичний вид занять: працівники сільського господарства, деревообробних та промислових підприємств, інші. В групі ризику знаходяться усі вікові групи, котрі не отримали своєчасну вакцинацію та ревакцинацію.

          Пам’ятайте, щоб не хворіти,  вимагається зовсім небагато: не відмовлятися від профілактичних щеплень і при пораненні своєчасно, без зволікань звертатись за медичною допомогою.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому сайті, дозволяється за умов посилання на ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».