Серед осіб, які планують свій відпочинок біля водойм, виникає багато запитань щодо ризику захворювання пов’язаного з вірусом Коксакі. На сьогодні даних про погіршення епідситуації щодо вірусів Коксакі в Україні немає. Міністерство охорони здоров’я нині з’ясовує ситуацію щодо поширення цієїі  інфекції в Туреччині через Всесвітню організацію охорони здоров’я. Що ж це за хвороба,  чи вона небезпечна і як вберегтися від зараження?

Вірус Коксакі, інфекційне захворювання, збудником якого є ентеровіруси, вперше було виявлено у 50-х роках минулого століття в США. Останнім часом спалахи Коксакі часто фіксуються в Туреччині, але його поширення можливе і на курортах України і залежить від соціально-побутових умов.

Небезпека цього вірусу полягає у тому, що він дуже легко поширюється повітряно-крапельним і контактно-побутовим шляхом, добре розмножується в шлунку та кишківнику людини. Передається через спільний посуд, брудні овочі, фрукти, немиті руки, може бути у забрудненій питній воді, стічних водах, а також в людських екскрементах та слині. Цей вірус дуже заразний. Здебільшого хворіють діти віком від 1 до 7 років.

Підвищення захворюваності вірусом Коксакі (по-іншому називається ще – «рука-нога-рот») спалахує періодично, як і будь-яка інфекція. Для цієї хвороби – це раз в 5-7 років, коли народжується нове покоління дітей, котрі  цим вірусом не хворіли. Серед дорослих випадки захворювання теж зустрічаються, але частіше у них воно протікає без висипань на шкірі, характеризуючись лише високою температурою, загальним недомаганням і болем у горлі.

Інкубаційний період становить від 2 до 10 днів. Перші ознаки вірусу Коксакі нагадують застуду чи грип: погіршення загального самопочуття, ломота в м’язах та різке підвищення температури до 39-40 градусів. Далі на тілі з’являються маленькі бульбашки з рідиною. Найчастіше їх можна помітити у роті, на долонях та ступнях ніг. Також ці пухирці можуть з’являтись на передпліччі та на статевих органах. Коксакі впливає на кишково-шлунковий тракт – у людини починається сильна діарея (до 5-10 разів на день) та блювота. Вірус має подібну симптоматику з вітрянкою. Однак, на відміну від вітрянки, сверблячка відсутня, проте виникають больові відчуття.

У цілому, інфекційний процес протікає сприятливо, ускладнення виникають у рідкісних випадках. Іноді вірус Коксакі може призвести до запалення центральної нервової системи, вірусного менінгіту, паралічу, хвороби серця.

Цю хворобу реально вилікувати і в домашніх умовах. Вона проходить протягом двох тижнів. Для інфекції Коксакі застосування антибіотиків неефективно. Лікування захворювання є симптоматичним, конкретних аптечних препаратів від вірусу не існує. На весь період інтоксикації хворому необхідно забезпечити постільний режим, дієту, часте пиття і достатню кількість вітамінів.

Вакцини від вірусу Коксакі немає, тож його профілактика полягає у стандартних правилах гігієни.

До заходів профілактики захворювання вірусом Коксакі відноситься, насамперед, дотримання правил особистої гігієни (миття рук після відвідування місць масового скупчення людей, після роботи за комп’ютером, після ігор з домашніми тваринами, перед їжею) і загальне зміцнення імунітету. Найбільш активно він розповсюджуюється у дитячих колективах. Якщо ви знаєте про небезпеку, то краще не контактувати із забрудненою водою та інфікованими людьми.