Сьогодні завершується Всеукраїнський форум «Україна 30. Коронавірус: виклики та відповіді»  котрий  відбувся за підтримки Всесвітньої організації здоров’я, UNICEF та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Триденна подія стала майданчиком для діалогу про пандемію та її подолання.

На відкритті заходу Президент України Володимир Зеленський озвучив головні пріоритети України у боротьбі з коронавірусом та анонсував початок вакцинації від коронавірусу в лютому та отримання Україною вакцин Pfizer, AstraZeneka, Sinovac, Novavax. «Наші пріоритети у боротьбі з Covid-19: вакцинація, подолання недовіри до щеплень, готовність медичної інфраструктури», — зазначив Володимир Зеленський.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов під час Форуму повідомив, що наразі Україна вже отримала підтвердження на постачання 22 мільйонів доз вакцин проти COVID-19. “Для формування колективного імунітету необхідно, щоб провакцинувалися не менше 60% українців. Держава та Міністерство охорони здоров’я зі свого боку робить все можливе, аби громадяни України отримали доступ до вакцин. На сьогодні, ми маємо підтвердження постачання 22 млн доз вакцин проти COVID-19. Однак, залишається гостре питання, чи готові українці до вакцинації? Саме тому під час Форуму одним із головних питань стала довіра до вакцинації та шляхи підвищення цієї довіри”, — наголосив очільник МОЗ.

Головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко, на пресконференції у межах форуму  запропонував уряду новий «світлофор» зон епідеміологічної небезпеки, який існуватиме в Україні.

«Наразі ми запропонуємо уряду новий світлофор зон епідеміологічної небезпеки, які будуть існувати в Україні вже в середині лютого, може, наприкінці лютого. Вони будуть поділені знову ж таки на декілька зон, три або чотири. І вони будуть показувати чіткі маячки, де ситуація дестабілізується, і де потрібно вживати відразу додаткових заходів», — сказав Віктор Ляшко.

Він зазначив, що ключовою річчю в новому адаптивному карантині буде спроможність системи охорони здоров’я надавати медичну допомогу всім, хто її потребує.

«Коли ми говоримо про інші рівні епіднебезпеки, які ми хочемо запровадити в адаптивному карантині: зелений, жовтий, помаранчевий, то вони будуть стосуватися не карантинних обмежень, вони будуть звітувати і показувати органам місцевого самоврядування, бізнесу або іншим суб’єктам про те, що є ризик подальшого розвитку епідемії в конкретному регіоні, що може призвести до негативних наслідків: збільшення кількості хворих, збільшення кількості госпіталізацій і, можливо, потенційний ризик, що система охорони здоров’я може не справитися», — додав Віктор Ляшко.

9 лютого на панелі «Регіони проти вірусу» в рамках Форуму виступив  в. о. генерального директора Центру громадського здоров’я Ігор Кузін.

У своєму виступі Ігор Кузін наголосив, що будь-які національні ініціативи мають знаходити адекватну підтримку і відображення на рівні кожної області. «Уся відповідь країни на пандемію базувалася на тому, що відбувалося на місцях. Будь-яка координація національного рівня була спрямована на допомогу практикам у полях, лікарнях, школах, адміністраціях, управліннях. Завдяки ефективній роботі на рівні областей вдалося не лише перепрофілювати ліжковий фонд, а й налаштувати маршрути пацієнтів так, щоби надавати медичну допомогу швидко і якісно».

У березні 2020 року Україна зіткнулася із розбалансованістю системи: медичні працівники потребували чітких інструкцій та стандартів лікування. Додаткові виклики спровокувала розбалансованість системи епіднагляду через тривалий процес реформи.

Завдяки консолідації зусиль у доволі швидкі терміни вдалося розробити спільний план дій та механізми реагування, посилити лабораторну спроможність, провести навчання фахівців.

«Сьогодні ж на рівні кожної області працює потужна епідслужба. Про цю службу мало говорять, бо робота лікаря-епідеміолога спрямована на профілактику, а це доволі важко оцінити скільки людей не захворіло і скільком смертям вдалося запобігти», — говорить Ігор Кузін.

У майбутньому ці регіональні епідслужби стануть ядром для повноцінних Центрів контролю та профілактики захворювань із потужною базою для реагування. Це передбачено в законопроєкті № 4142 «Про систему громадського здоров’я», який парламент прийняв у першому читанні за основу.

Наразі регіони активно готуються до вакцинальної кампанії. Створено робочі групи, які мають відповідати на питання щодо підготовки планового щеплення проти COVID-19. Проведено інвентаризацію холодильного обладнання, розроблено маршрути й логістику.

 https://phc.org.ua/news/na-rivni-kozhnoi-oblasti-pracyue-potuzhna-epidsluzhba-igor-kuzin