Питання треба чи не треба вакцинуватися, стає актуальним щоосені, з початком холодного сезону. Якщо спиратися на статистику, то сумнівів не повинно виникати: краще прийняти вакцинацію і тим самим уникнути хвороби та її ускладнень. Виявляється, що навіть цілком здорова людина, перехворівши грипом, витрачає на відновлення стільки енергії, що це порівнюється з роком її життя.

Грип може спровокувати загострення хронічних захворювань організму і викликати ускладнення, серед яких найбільш частим є пневмонія. Вірус грипу може стати причиною порушення функції нирок та ускладнень серцево-судинної системи.

Щороку ЗМІ говорять про величезну кількість людей, загиблих від грипу. Багато лікарів вважають, що цих смертей можна було б уникнути в разі своєчасної вакцинації. Першими жертвами грипу стають, як правило, діти, особи похилого віку та особи з хронічними захворюваннями тому, що їх імунна система не завжди готова протистояти хворобі.

Вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. 

Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні — жовтні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. 

Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби. 

На сьогодні прогнозовано можливу циркуляцію трьох штамів вірусу грипу на території України в епідсезоні 2016/2017рр., а саме: 
– А/Каліфорнія/7/2009(H1N1)pdm09-подібний вірус,

– A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) подібний вірус,

– вірус B/Brisbane/60/2008.

Усі ці три штами були рекомендовані ВООЗ для виробників грипозних вакцин.

Процедура вакцинації полягає в тому, що людині вводять невелику дозу вірусу, яка змушує організм боротися з ним, внаслідок чого виробляються антитіла. Іншими словами імунну систему знайомлять з можливою хворобою, яка ретельно вивчається і починається підготовка на випадок захворювання. Антитіла живуть в організмі протягом 6-8 місяців, і якщо в цей проміжок людина підхоплює інфекцію, то імунітет починає активно знищувати агресивні клітини.

Закликаємо провести щеплення проти грипу осіб, які відносяться до груп ризику, а саме: людей віком понад 60 років, незалежно від наявності чи відсутності хронічних захворювань; осіб з хронічними захворюваннями легенів, нирок або серцево — судинної системи будь-якого віку, осіб, що страждають порушенням обміну речовин, включаючи цукровий діабет, із зайвою вагою. Також це стосується людей із групи епідемічного ризику: персонал медичних закладів, дитячих навчальних закладів, робітників сфери послуг, торгівлі, транспорту, а також осіб, які перебувають у контакті з великою кількістю людей.

Що допоможе вам прийняти позитивне рішення про щеплення проти грипу? В першу чергу — це той же фінансовий фактор. Пам’ятайте, що заощадивши на вакцинації, ви ризикуєте витратити в 10 разів більше на лікування грипу, особливо, якщо виникнуть різноманітні ускладнення. А якщо ви дуже дорожите своєю роботою і вам абсолютно невигідно хворіти тоді щеплення проти грипу саме для вас.

Які ж переваги надає щеплення проти грипу?

Це відсутність захворювання на грип взагалі або легка форма перебігу, тобто без будь-яких ускладнень. Фахівці в один голос стверджують, що щеплення не здатне на всі 100% захистити від захворювання, але у багато разів полегшить його перебіг.

Захист від інших вірусних інфекцій. Сьогодні вірус грипу має таку особливість, як мутація, постійно виникаючи і проявляючись у різних формах. Як правило, боротися з будь-якими вірусними інфекціями допомагає хороший імунітет, що характеризується наявністю в організмі великої кількості антитіл, які вчасно спрацьовують і борються з вірусом. Варто відзначити, що саме щеплення сприяє створенню такого захисту і блоку.

Де щеплюватися? Якщо ви прийняли рішення робити щеплення від грипу, то не варто купувати вакцину в аптеці. Зберігання препарату потребує спеціальних умов: після того, як вакцину витягли з холодильника, вона може зберігатися не більше 30 хвилин. Тому краще звернутися в поліклініку за місцем проживання, тут же вам буде надана консультація лікаря. Сам процес вакцинації здійснюється кваліфікованим медичним персоналом в самій поліклініці або вдома при відповідній домовленості. Після вакцинації лікар зобов’язаний видати довідку і зафіксувати назву вакцини, серію і номер, дату проведення щеплення.

Після щеплення рекомендується утриматися від відвідування місць масового скупчення людей (дітям ідеально робити щеплення перед вихідними або канікулами). Справа в тому, що протягом декількох днів після вакцинації організм може бути тимчасово ослаблений, що спричиняє сприйнятливість до різних інфекцій, у тому числі і ГРВІ.

Пам’ятайте, що за статистикою, щороку більше двох мільйонів чоловік у світі помирає від грипу та його ускладнень. Саме тому імунологи і вірусологи підтримують щеплення від грипу, але вирішувати Вам.