Територія Волині є ензоотичною по туляремії з 50-тих років минулого сторіччя. За це період в області налічується 79 ензоотичних пунктів у 13 районах, останні випадки захворювання серед людей реєструвались починаючи з 2002 роки майже щорічно. А з настанням пори косовиці, заготовки сіна та відпочинку на природі, актуальність туляремії очевидна.

За період з 2002 по 2017 роки в області зареєстровано 15 випадків захворювань серед людей (востаннє у 2015році).  Найбільше хворіли  люди у К.Каширському (7 випадків), Любешівському (4), Луцькому (2) та по одному у Маневицькому    і  Турійському районах. До 97% всіх захворювань пов’язана із сільгоспроботами та  перебуванням на  водоймі  (під час косовиці на зволожених луках, риболовлі та купанні).
Туляремія – природно-вогнищева трансмісивна інфекційна хвороба, що характеризується септицемією, гарячкою та ураженням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, лімфатичних вузлів, нервової системи тощо.

Резервуаром інфекції у природі є до 30 видів тварин (типова зоонозна інфекція), але найбільше значення для людей мають мишовидні гризуни,  у яких збудник тривалий час зберігається у крові та нирках і виділяється на зовні із сечею, забруднюючи все навколо.

Передача збудника туляремії серед тварин відбувається зазвичай через комах (комарів, особливо кліщів), де збудник туляремії розмножується і надалі передається іншим тваринам. Крім того, людині захворіти можна при вживанні сирої води з невідомих водойм, споживанні зараженої їжі, при вдиханні та попаданні збудника на кон’юнктиви очей при сільгоспроботах (обмолоті інфікованого зерна, заготівлі сіна тощо).

Враховуючи, що через відсутність у державі вакцини (профілактичні щеплення не проводяться з середини 2000років), на перший план профілактики небезпечного захворювання виходять заходи боротьби з переносниками збудника (гризунами, кліщами тощо) та моніторинг довкілля щодо виявлення збудника туляремії.

В такій ситуації лабораторія особливо-небезпечних інфекцій ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводить постійний моніторинг об’єктів довкілля на предмет виявлення збудників туляремії у основних переносників. Для цього щорічно лабораторією досліджується на туляремію мишовидні гризуни, кліщі, вода відкритих водойм та погадки птахів (неперетравлені рештки хижих птахів), а також досліджується матеріал від хворих з підозрою на цю небезпечну хворобу.

Лише протягом минулого року біогріпою установи відловлено та досліджено понад 400 мишовидних гризунів, зібрано 155 погадок хижих птахів; відібрано понад 100 проб води відкритих водойм. При цьому виявлено: від гризунів – 7 позитивних знахідок до туляремії (з ензоотичних територій Горохівського, Луцького та Ратнівського районів); в погадках хижих птахів підтверджено туляремійний  антиген в 4 пробах (доставлених з Горохівського та Ківерцівського районів).

При дослідженні понад 14,6 тис. кліщів проведено постановку 195 біопроб, біологічним методом підтверджена культура туляремії в Любешівському  районі  (с.Бірки). Вже в поточному році досліджено на туляремію 6450 кліщів та понад 100 гризунів. Дослідження тривають.

Нашою лабораторією проведено понад 1300 діагностичних досліджень на природно вогнищеві інфекції, в т.ч. на туляремію (обстежено 88  хворих, що не виключають природно-вогнищеві захворювання), результати від’ємні.

Отож, майже щорічна реєстрація позитивних знахідок при лабораторних дослідженнях гризунів, кліщів та об’єктів довкілля, підтверджує активність наявних в області природних осередків туляремії, при виході у які можливе інфікування людей збудником небезпечного захворювання.