Заступник генерального директора з дослідження біологічних факторів ДУ «Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Ірина Єнжиєвська повідомила, що з вересня 2023року в деяких областях Україні фіксується підвищення рівня захворюваності на вірусний гепатит А, проте, наймасштабніший спалах відбувся у Вінницькій області, де захворіло близько 270 осіб. Тому, враховуючи епідускладнення з вірусного гепатиту А в країні, осінньо-зимову сезонність даного захворювання, та його періодичність існує високий ризик завезення та поширення цієї хвороби у нашій області. Про це сьогодні йшлося під час брифінгу у Волинській ОДА.
Ірина Єнжиєвська зауважила, що у листопаді 2023 року на Волині зареєстровано випадок вірусного гепатиту А. Занедужала доросла людина з Луцької громади. В осередку захворювання проведено епідрозслідування, встановлено коло контактних, за якими триває медичне спостереження. Всі особи, що були в контакті з хворою, пройшли обстеження на гепатит А. Результати – негативні. Епідеміологічний нагляд за вогнищем триває до закінчення максимального інкубаційного періоду. За 10 місяців поточного року в області зареєстровано 13 випадків вірусного гепатиту А, зокрема, 2 – серед дітей. За такий же період 2022-го було 32 випадки хвороби (15 – серед дітей). В минулому та на початку поточного року локалізовано та ліквідовано два спалахи гепатиту А у побуті в Камінь-Каширській ТГ. Постраждало 13 осіб, в тому числі 4 дітей. Спалахи хвороби виникли через недотримання особистої гігієни в осередках.
Заступник генерального директора нагадала, що гепатит А — це гостре вірусне захворювання, що вражає печінку. Передається внаслідок вживання забруднених продуктів або води, а також в побуті через недотримання особистої гігієни. Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів, але в окремих випадках може становити до 35 днів. Найпоширеніші симптоми: слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, потемніння сечі, жовтяниця.
Якщо помітили такі симптоми в себе чи близьких — негайно звертайтеся до свого сімейного лікаря! На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки – більшість людей, уражених гепатитом А, повністю одужують й у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби. Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук.
Для профілактики інфікування гепатитом А існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень і її треба придбати власним коштом. Вакцинувати дітей можна з 12 місяців. Дітям та дорослим потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 6-12 місяців.
Слід пам’ятати! Не потрібно займатися самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.
Друга частина брифінгу була присвячена, щодо ситуації з грипу та ГРВІ, в т.ч. COVID-19 у Волинській області.
Ірина Єнжиєвська проінформувала, що епідемічна ситуація з гострих респіраторних вірусних інфекцій в області є прогнозованою та контрольованою, відповідає показникам, характерним для даної пори року, проте, ми маємо бути готові до подальшого збільшення кількості випадків хвороби. Епідемічний сезон захворюваності на ГРВІ традиційно розпочався на початку жовтня. В даний час фіксується деяке зростання захворюваності на ці інфекції, що відповідає осінньо – зимовій сезонності цих хвороб. За останній тиждень на Волині зареєстровано понад 5 тисяч випадків гострих респіраторних вірусних інфекцій, це на 9% більше ніж попереднього тижня, коли захворіло 4600 волинян. Із загальної кількості захворілих COVID-19 становить 7% (341 випадок проти 242 випадків за попередній тиждень (ріст на 30%).
В заклади охорони здоров’я області госпіталізовано всього 104 особи з ГРВІ серед них 49 дітей (50%), в тому числі госпіталізовано 41 особу з COVID — 19. З початку епідсезону в області зареєстровано два летальних випадки від COVID — 19. Померли чоловіки віком 73 та 90 років, котрі мали супутні серцево-судинні захворювання.
Зараз територією України циркулює понад 13 штамів вірусу SARS-CoV-2. Це різні штами, але це все гілки штаму «Омікрон», до якого ми звикли. За клінічними симптомами вони майже не відрізняються один від одного. Звичайно, у людей, які мають повний курс вакцинації, перебіг хвороби значно легший ніж у невакцинованих. Також в Україні зареєстровано циркуляцію нових штамів «Еріс» та «Пірола». В нашій області циркуляції нових штамів вірусу SARS-CoV-2 поки що не зареєстровано.
Заступник генерального директора додала, що в Україні вже зареєстровано циркуляцію вірусу грипу типу В (Івано-Франківська область) та інших вірусів респіраторної групи інфекцій (парагрип, аденовіруси, RS-віруси, риновіруси, бокавіруси, метапневмовіруси). За даними моніторингу циркуляції вірусів, в нашій області, крім коронавірусної інфекції, виявлено циркуляцію вірусів парагрипу та аденовіруси.
Треба пам’ятати, що щорічна вакцинація — це найефективніший засіб для профілактики грипу та запобігання важким ускладненням хвороби. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів. Вакцинація проти грипу не входить до обов’язкових щеплень, відповідно до Національного календаря, проте, рекомендована по епідемічним та медичним показам. Ця вакцина доступна для населення на комерційному ринку, тобто через аптечну мережу. Наразі в аптеках області є вакцина Джісі флю квадривалент (Корея) та Васігрип (Франція). Всього з початку епідсезону на Волині вакциновано близько 1300 осіб, із них 60% — з групи ризику.
Проте, ми повинні не забувати, що вакцинація проти грипу не буде захищати від COVID-19 й навпаки. Тому у людей, з важкими супутніми захворювання або у старших за віком, має бути щонайменше 2 щеплення перед початком епідемічного сезону — і від COVID-19, й від грипу.
Основою для захисту від тяжкого перебігу COVID-19 є курс із трьох щеплень. Тобто дві дози первинної вакцинації та перше бустерне щеплення, яке вводять через 5 місяців.
Усі наступні щеплення після третього — це додатковий бустер, (в деяких країнах він має назву «сезонний бустер»). Він рекомендований пацієнтам із групи ризику тяжкого перебігу COVID-19. А саме:
Ірина Єнжиєвська нагадала, що лабораторія ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» проводить дослідження на COVID-19, грип та інші респіраторні вірусні інфекції методом ПЛР на безоплатній основі, за направленням сімейного лікаря.
Варто пам’ятати, що за перших симптомів грипу чи ГРВІ потрібно обов’язково звернутися до свого сімейного лікаря. Адже самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я. Закликаємо вас до свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров`я ваших близьких.
43010, Волинська область,
м. Луцьк, пр. Волі, 55
тел. (0332) 75-77-80
факс. (0332) 75-75-66
e-mail: volindses@ukr.net
e-mail: gydsesvolin@ukr.net
Пн-Пт: 08:00-17:00
Сб-Нд: вихідний