ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» інформує, що станом на 07.02.2021 р. з симптомами гострої кишкової інфекції  госпіталізовано  5 студентів  Луцького національного технічного університету, котрі проживають в гуртожитку. Стан хворих середньої важкості.  Постраждалі  знаходяться на стаціонарному лікуванні. За результатами бактеріологічного обстеження  у всіх  хворих      встановлено етіологічну причину захворювання і це – сальмонела.

 Для з’ясування причин та обставин виникнення спалаху лікарями-епідеміологами обласного лабораторного центру   розпочато епідеміологічне розслідування. Встановлено, що  спалах має побутовий характер, захворілі  вживали  привезені з дому м’ясні   страви  домашнього  приготування. Зі слів захворілих страви зберігались в холодильнику.  В студентських їдальнях і інших закладах громадського харчування не харчувалися.

 Захворювання на сальмонельоз, рівень якого   в області зростає,  стало  серйозною  загрозою епідблагополуччя населення. За даними факторного аналізу проведеного фахівцями  лабораторного центру, 22%  з числа захворілих пов’язують  захворювання  з вживанням   м’ясних продуктів,  38% — з вживанням  яєць,  21% — з  вживанням  кулінарних виробів.

Для довідки: Сальмонельоз – це захворювання з групи кишкових інфекцій, що передається від тварин, хворої людини або носія інфекції до здорової людині фекально-оральним шляхом. Причиною захворювання є його збудник – паличка роду сальмонел. Сальмонела виявляє високий рівень стійкості до дії чинників зовнішнього середовища, і здатна виживати при досить високих температурах. Джерелом зараження є в основному тварини і птахи.  

 Широкої поширеності сальмонел і високій частоті спалахів викликаних ними захворювань сприяє живучість цих мікроорганізмів. Наприклад, у воді зберігаються до 5 місяців, у м’ясі — близько 2-4 місяців (у замороженому м’ясі — 6 місяців), у пиві — до 2 місяців, у грунті — до 18 місяців. У молочних продуктах сальмонели живуть теж тривало (молоко — 20 днів, кефір — до 2 місяців, вершкове масло — до 4 місяців, сир — до 1 року). Солення та копчення на цього збудника впливають незначно, а заморозка навіть збільшує терміни виживання мікроорганізмів у продуктах.

 Сальмонельоз  поширений  повсюдно, більше того, у світі спостерігається зростання захворюваності цією небезпечною інфекцією. Основними її джерелами є сільськогосподарські тварини, а також дикі пернаті, бродячі собаки і кішки, гризуни і навіть холоднокровні хребетні, здатні заражати продукти харчування та місця їх зберігання. Передача збудника від інфікованої людини до здорової має менше значення, крім випадків, коли бактеріоносій займається продажем або приготуванням їжі.

У деяких продуктах (молоко, м’ясо) сальмонели можуть не лише виживати,  але і розмножуватися, не змінюючи при цьому зовнішній вигляд і смак продуктів харчування.            

При проникненні сальмонел в організм людини  з їжею перші симптоми можуть з’явитися вже через кілька годин, або ж протягом 3 днів, зазвичай — протягом першої доби. При контактно-побутовому зараженні інкубаційний період може збільшитися до 8 днів. Симптоми і важкість хвороби визначаються формою її протікання. Шлунково-кишкова форма, що виникає майже в 98% випадків інфікування, характеризується  різким підвищенням  температури тіла, слабкістю, ознобом, головним болем,  нудотою та  болями в животі,  виснажливим проносом. Якщо хвороба протікає у важкій формі, то спостерігається збільшення печінки і селезінки, а також зневоднення. Не виключено розвиток ниркової недостатності.              

Профілактика захворювань на побутовому рівні.

  Спеціальної вакцини від сальмонельозу не існує. Профілактичні  заходи передбачають:

— кип’ятіння молока;

-достатню  термічну обробку м’яса, риби, птиці;

-відмову від пиття сирих яєць, вживання яєчні — «глазуньї», відмову від   домашнього майонезу з сирими яйцями;

-використання  гусячих, качиних яєць  тільки в тісто;

-для готових та сирих продуктів необхідно використовувати окремий посуд, ножі, обробні дошки;

-продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м’ясні салати, молочні продукти та ін.) зберігати в холодильниках при температурі не вище 8°С;

-дотримуватись правил особистої гігієни, уважно стежити за гігієною маленьких дітей, мити руки з милом перед приготуванням їжі  та перед її вживанням;

— при  покупці харчових продуктів необхідно звертати увагу  на кінцевий термін придатності та умови зберігання, за необхідності – вимагати супровідну документацію, яка засвідчує якість та  походження продуктів (якісне посвідчення, сертифікат якості, декларація виробника);

-споживати страви  необхідно одразу  після приготування, при повторному вживанні – піддавати їх  термічній обробці;

-перед споживанням овочі та ягоди мити  під проточною водою, чи ошпарити кип’ятком.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови  посилання на ДУ  «Волинський обласний лабораторний центр  МОЗ України».