За повідомленням Всесвітньої  організації охорони здоров’я: у січні-червні 2018 року в європейському регіоні зафіксовано понад 41 тис. випадків захворювання на кір. Більше ніж половина — 23 тис. випадків (56%) — припала на Україну.

1 жовтня 2018 року зафіксовано ще один летальний випадок від кору. У Львівській області від ускладнень кору померла 3-річна дитина, яка не була вакцинована. У дитини на третьому тижні хвороби розвинулось ускладнення у вигляді  запалення мозкових оболонок і набряку мозку, а також корева пневмонія. Ефективного специфічного лікування при таких ускладненнях не існує.

Всього з початку року від ускладнень кору померло чотирнадцять людей: десятеро дітей і четверо дорослих.       

          За оперативними даними  Центру громадського здоровя МОЗ  України з початку року в Україні захворіло на кір 33165 осіб, з них 60% дітей.

      По рівню  захворюваності  Волинь  входить в першу десятку областей уражених кором. Ситуація щодо захворюваності на кір  в області є напруженою, ускладнюється виникненням спалахів та сімейних вогнищ.  

У 2018 році на Волині зареєстровано понад 1390 випадків кору, інтенсивний показник становить 132 на 100 тисяч населення, що перевищує середній показник по Україні майже у 2 рази.  Діти до 17 років становлять 70%. Найбільш  ураженою є вікова група від 1 до 9 років.                                                             

 Зареєстровано 67 спалахів кору — 22 в школах, 3 в закладах дошкільної освіти, 2 у професійно-технічних учбових закладах та 40 в побуті.  70% із загальної кількості захворілих не були щеплені проти кору або щеплені з порушенням календаря. Серед хворих також є особи, котрі отримали імунопрофілактику понад 10 років назад.

Це спричинено погіршенням епідемічної ситуації на адміністративних територіях: Луцький район (захворіло 53 особи), уражено 6 дитячих закладів (НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія» с. Підгайці Луцького району, ЗОШ с. Боголюби, НВК лінгвістичний ліцей с. Княгининок, ЗОШ с. Рованці, ЗДО с. Лище, Здо с. Підгайці);  м. Нововолинськ (9 осіб), уражено 1 навчальний заклад –  Нововолинська гімназія;       м. Луцьк (7 осіб), уражено 5 навчальних закладів ( ЗОШ №2, №12, ВПУ будівництва і архітектури, коледж технологій бізнесу і права СНУ, коледж харчових технрологій ВНУХТ); Горохівський район (5 осіб), уражено 1 навчальний заклад – ЗОШ №1 м. Горохів.  Спорадична захворюваність (до  3 х випадків) реєструється  у Володимир-Волинському, Камінь-Каширському, Ківерцівському, Ковельському,  Ратнівському, Старовижівському, Турійському  районах, де  є поодинокі випадки у побуті та в Іваничівському районі (уражено ліцей с. Павлівка).

Ускладнилась ситуація з захворюваності кором в с. Підгайці  Луцького району, де  кількість хворих на сьогодні   зросла  до 30 випадків, захворіло 18 учнів місцевої школи,  уражено  9  класів,  та  існує  реальна загроза  масового поширення захворювання. Рівень щепленості учнів школи становить  лише 73%.

Для запобігання поширення інфекції необхідно забезпечити не менше ніж 95% щорічного охоплення двома дозами вакцин із протикоровим компонентом, а також охопити щепленнями дітей, підлітків і дорослих, котрі в минулому пропускали планову вакцинацію.

Невакциновані діти не можуть відвідувати школи та дитячі садки у відповідності до  ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Ці ж вимоги викладені у спільному листі  Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України  головам  обласних державних адміністрацій.

В іншому випадку, епідемічна ситуація з кору буде надалі критичною.

          На сьогодні залишаються діючими 2 спалахи кору: НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія» с. Підгайці Луцького району та ЗОШ с. Боголюби.

          Якщо Ви чи Ваша дитина захворіли, необхідно:

  • терміново звернутися за медичною допомогою — викликати лікаря додому;
  • до приходу лікаря обмежити контакт з родичами, іншими людьми;
  • повідомити лікаря про всі контакти за останніх 20 днів;
  • при кашлі, чханні прикривати рот і ніс, використовуючи носову хустинку або серветку, частіше мити руки з милом;
  • проводити вологе прибирання та провітрювання приміщення, де знаходиться хворий.

       Нагадаємо, що у Міністерстві охорони здоров’я затвердили наказ про проведення безоплатної імунізації дорослих, які належать до груп ризику. Таке рішення прийнято у зв’язку зі зростанням захворюваності на кір серед дорослих.

       Відповідно до зазначеного наказу, впродовж 2018 року забезпечується проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями:

  • серед груп професійного ризику: медичних працівників, працівників освітніх закладів та немедичних працівників закладів охорони здоров’я, представників силових структур (МВС, Міноборони, СБУ, Національна поліція України, Національна гвардія України, Прикордонна служба України, Державна служба охорони);
  • студентів навчальних закладів без обмеження віку.

      Для дорослих, котрі не мають даних про отримані в дитинстві щеплення проти кору та не знають свого вакцинального статусу,  вірусологічна лабораторія ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» (за направленням лікувально-профілактичного закладу) має можливість провести визначення рівня антитіл до вірусу кору в крові.

      Вартість такого дослідження становить  47 грн. 27 коп.

Пам’ятайте! Єдиний спосіб запобігти ускладненням  і смерті від кору  — тільки вакцинація. Кір легше попередити ніж лікувати. Достатня кількість вакцини КПК «Пріорикс» виробництва «Глаксо Сміт Кляйн»  (Бельгія) є в кожному районі області.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови  посилання на ДУ  «Волинський обласний лабораторний центр  МОЗ України».