У Польщі зафіксовано рекордне, 80-кратне зростання рівня захворюваності на гепатит типу А. Кількість захворювань зросла і в усій Європі. Про це повідомляється в опублікованому наприкінці грудня звіті Європейського центру з профілактики та контролю захворюваності (ECDC). Ця організація рекомендує проводити щеплення проти гепатиту типу А.

У Миколаєві зареєстровано 48 випадків захворювання на гепатит А, у тому числі у шести дітей. За попередніми даними, причиною спалаху гепатиту А є вживання води з пунктів доочищення  та розливу, або водопроводу.

Рівень захворюваності  на вірусний гепатит А  у Волинській області  в даний час  спорадичний, захворіло на цю недугу  протягом року 23 особи. Враховуючи  періодичність  цієї інфекції (для  нашої території 5-6 років), ми  очікуємо черговий епідемічний  підйом захворюваності  на  2019-2020 роки. Проте  інтенсивні міграційні  процеси можуть привести до  завозу та локального  поширення інфекції вже в найближчому  часі. Контингенти ризику – особи  активного  молодого віку  та діти шкільного віку, а також    діти дошкільних навчальних закладів.

Довідково :  Вірусний гепатит А – типова кишкова інфекція, джерелом є хвора людина, зараження відбувається фекально-оральним шляхом через воду,  харчові продукти, контактно-побутовим шляхом. Характерним  для захворювання є ураження печінки, прояви жовтухи,  можливі блискавичні форми з тяжкими наслідками. Сприйнятливість до інфекції висока, особливо у дітей  у віці від 5 до 14 років. Інкубаційний період захворювання-від 2х до 5 тижнів, в середньому – 28 днів. Після перенесеної хвороби наступає, як правило, повне одужання,  залишається стійкий імунітет. Профілактика вірусного гепатиту А  зводиться до вживання  доброякісної  води, харчових продуктів, дотримання особистої гігієни. В цих умовах особливого  значення набуває необхідність проведення лабораторного контролю безпечності  питної вод, об’єктів довкілля тощо. Використовується ефективна вакцина, проте в даний час на території України вакцина не зареєстрована.              

Для якісної та достовірної діагностики вірусних гепатитів необхідно користуватися сучасними методами визначення вірусів.

В структурі ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» наявна єдина на Волині вірусологічна лабораторія, акредитована Міністерством охорони здоров’я України на визначення антитіл класів Ig M та  Ig G до вірусів гепатитів.

Вірусологічна лабораторія ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» оснащена сучасною апаратурою, тест-системами та обладнанням провідних європейських та американських виробників, на яких працюють досвідчені лікарі та лаборанти, котрі мають вищі кваліфікаційні категорії та  пройшли відповідну спеціалізацію.

З метою діагностики вірусних гепатитів в лабораторії використовують сучасні методи, а саме:

 — метод полімеразної ланцюгової реакції;

 —  метод імуноферментного аналізу сироватки крові.

Лабораторія співпрацює як з лікувальними установами області, так і з громадянами на договірних умовах В лабораторії діє зовнішня та внутрішня системи контролю якості, що вказує на достовірність отриманих результатів. Всі результати досліджень надаються протягом 3 діб з моменту надходження біологічного матеріалу.

Своєчасна етіологічна діагностика  хвороби  — запорука якісного лікування та попередження ускладнень.